لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۳

روحانی: نمی‌گذارم عده‌ای افراطی امید ملت را نامید کنند


رئیس جمهوری ایران برخی مخالفان داخلی توافق اتمی را "افراطی" خواند و گفت که نخواهد گذاشت این عده "امید ملت را ناامید کنند."

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، روز شنبه ۲۱ شهریور در نشستی با اتحادیه‌های تعاونی، هنگام تشریح وضعیت اقتصادی ایران در قبل و پس از مذاکرات هسته‌ای، برجام و دستیابی به توافق هسته‌ای را به معنای شکستن زنجیرها از اقتصاد ایران دانست و گفت: "عده‌ای روی کلمات این توافق پرافتخار که من بعدها راجع به آن صحبت خواهم کرد، بحث می‌کنند و من نخواهم گذاشت یک عده افراطی امید این ملت را ناامید کنند."

طی هفته‌های گذشته همزمان با بررسی توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی در کمیسیون ویژه برجام مجلس شورای اسلامی، انتقادات تندی علیه این توافق مطرح شده است. منتقدان که عمدتا از حامیان دولت پیشین و محافظه‌کاران تندرو هستند معتقدند که ایران امتیازات زیادی در این مذاکرات داده است.

رئیس جمهوری ایران در بخش دیگری از سخنرانی روز شنبه خود، افت شدید قیمت نفت طی یکسال گذشته را ناشی از تلاش "برخی از کشورهای نفتی که به قدرتهای جهانی وابسته هستند" دانست و گفت: "برای فشار به ایران و در شرایط اخیر برای فشار به روسیه تصمیم گرفتند قیمت نفت را از ۱۱۰ دلار به ۴۰ دلار کاهش دهند."

ایران پیشتر عربستان را متهم کرده بود که برای فشار به ایران و روسیه، تولید نفت خود را کاهش نداده و موجب افت بهای آن شده است. عربستان البته این اتهام را رد کرده است. مقامات سعودی کاهش قیمت نفت را به دلیل افزایش تولید کشورهای غیرعضو اوپک می‌دانند و معتقدند که در صورت کاهش تولید نفت خود، تولید کنندگان خارج اوپک جای این کشور را خواهند گرفت. در حال حاضر بازار جهانی نفت با عرضه بیش از تقاضا مواجه است.

XS
SM
MD
LG