لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۵

یک مقام ارشد تیم هسته‌ای: در دولت قبل گفت‌وگو انجام شد، نه مذاکره


سعید جلیلی در مذاکرات ژنو
سعید جلیلی در مذاکرات ژنو

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه ایران به انتقادات مسوول پیشین پرونده هسته‌ای ایران واکنش نشان داد و گفت که دولت سابق حتی نتوانست به مرحله مذاکره برسد.

حمید بعیدی‌نژاد، مدیرکل سیاسی و بین‌الملل وزارت‌خارجه و رئیس گروه کارشناسان ایران در مذاکرات هسته‌ای در صفحه اینستاگرام خود توضیح داد که آن چه از سوی سعید جلیلی و همکارانش دنبال می‌شده "گفت‌وگو" بوده و "اصولا به سطح جزئیات و اصلا سطح مذاکره به معنای دقیق کلمه نرسید."

سعید جلیلی، رئیس تیم سابق مذاکره هسته‌ای ایراندر نشست کمیسیون برجام مجلس حاضر شد و عنوان کرد که در توافق هسته‌ای حاضر از " ۱۰۰ حق مسلم ایران" عقب نشینی شده است.

سعید جلیلی از مهر ماه سال ۱۳۸۶ عهده‌دار سرپرستی مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی بود و در زمان مسوولیت او چهار قطعنامه شورای امنیت علیه ایران صادر شد.

او که در انتخابات ریاست جمهوری یکی از رقبای حسن روحانی بود، منتقد سیاست‌های هسته‌ای دولت است و گفته که توافق به دست آمده "خلاف خطوط قرمز جمهوری اسلامی" است.

به گزارش ایرنا، آقای بعیدی‌نژاد در واکنش به این انتقادات در متنی اینستاگرامی نوشته است: "جمع دوره مذاکرات تیم آقای دکتر جلیلی در کل دوره‌های گفت‌وگوها به ۱۶ روز می‌رسد که اگر در نظر بگیریم که جلسات در آن مقطع زمانی از طریق مترجم صورت می‌پذیرفت و لذا با مترجم زمان گفت‌وگوها دو برابر می شود زمان کل گفت‌وگوها در مقیاس مذاکرات دور اخیر به حدود ۸ روز می‌رسد. باز اگر در نظر بگیریم که حداقل نیمی از وقت گفت‌وگوها با توجه به ماهیت بحث‌ها به گفت‌وگوهای خیلی کلان و راهبردی و زمانی هم به انجام ملاقاتهای دو جانبه اختصاص می‌یافت، میتوان گفت که اگر منصفانه هم بخواهیم گفته باشیم، زمان کل این گفت‌وگوها در قیاس با نوع گفت‌وگوهای دور جدید حداکثر ۴ روز خواهد بود."

XS
SM
MD
LG