لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۴

گفتگوی نخست وزیر پاکستان با روحانی در تهران


دیدار حسن روحانی رییس جمهوری ایران با نواز شریف نخست وزیر پاکستان
دیدار حسن روحانی رییس جمهوری ایران با نواز شریف نخست وزیر پاکستان
«محمد نواز شریف» نخست وزیر پاکستان که برای سفر رسمی دو روزه وارد تهران شده است، روز یکشنبه در کاخ سعدآباد تهران با حسن روحانی رییس جمهوری ایران دیدار و گفتگو کرد.

خبرگزاری ایرنا، هدف از سفر آقای شریف به تهران را مذاکره برای تقویت روابط دوجانبه و امضای قراردادهای اقتصادی عنوان کرد. همانگونه که انتظار می رفت تلاش برای به نتیجه رساندن طرح خط لوله گاز ایران به پاکستان، یکی از مسائل مورد بحث بود.

بر خلاف توافق بین دو کشور، پاکستان قادر نیست ساخت خط لوله را تا زمان مقرر به پایان برساند و ایران میخواهد که در صورت اجرا نشدن توافق، پاکستان جریمه مالی مربوط به آن را پرداخت کند.

روحانی در ملاقات روز یکشنبه گفت که ایران سرمایه گذاری عظیمی برای ساخت خط لوله گاز کرده است و انتظار دارد تا پاکستان نیز به تعهداتش عمل کند تا کار نهایی شود. اگر چه نواز شریف قول داد پاکستان نیز در تکمیل پروژه گام بردارد، اما به نظر میرسد دغدغه او در این ملاقات بیشتر واردات برق از بود تا گاز.

او با اشاره به کمبود برق در پاکستان از ایران خواست تا در جهت تأمین برق به این کشور کمک کند.

برقراری امنیت در مرزها موضوعی بود که دو طرف خواستار آن بودند. نواز شریف در اینباره گفت: «پاکستان خود قربانی تروریسم است که ضربه‌های سختی به اقتصاد این کشور زده و معتقد است ممکن است دستور کاری از سوی بیگانگان برای خدشه‌دار کردن روابط دو کشور وجود داشته باشد که ما مصمم هستیم آنها را از میان برداریم.»

«سرتاج عزیز» مشاور ارشد نخست وزیر در امنیت ملی و امور خارجی یکی از همراهان نخست وزیر پاکستان در این سفر است. ایران درگیر مشکلات امنیتی در مرزهای خود با پاکستان است.

گروگانگیری مرزبانان ایرانی در مرز پاکستان که اواخر زمستان گذشته رخ داد موجب تنش بین روابط دو کشور شد.

دستیار ویژه نخست وزیر پاکستان در امور خارجی، سروزیر ایالت بلوچستان، وزیر دارایی و امور اقتصاد و وزیر نفت و منابع طبیعی پاکستان، دیگر مقام های حاضر در هیات همراه نواز شریف هستند.
XS
SM
MD
LG