لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۴

فرستاده ویژه نخست وزیر پاکستان در ایران


سرتاج عزیز مشاور نخست وزیر پاکستان با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران
سرتاج عزیز مشاور نخست وزیر پاکستان با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران
فرستاده ویژه نخست وزیر پاکستان که شب گذشته در راس هیئتی وارد تهران شده بود، روز دوشنبه در دیدار با رئیس جمهوری ایران، ضمن ابلاغ پیام نواز شریف به حسن روحانی، در باره مسائل مورد علاقه دو کشور، از جمله امنیت مرزهای مشترک گفتگو گرد.

امنیت مرزهای مشترک بین دو کشور همواره از موضوعات مهم مورد بحث بین تهران و اسلام آباد بوده است. نگرانی عمده ایران در آن حوزه، گروگانگیری هایی است که یا توسط گروه های قاچاق مواد مخدر انجام می شود، یا با انگیزه های سیاسی و قومی صورت می گیرد.

آخرین مورد، ربوده شدن ۵ مرزبان ایرانی توسط یک گروه شورشی موسوم به «جیش العدل» در ۱۷ بهمن ۱۳۹۲ بود که موجب بروز تنش های لفظی بین مقام های امنیتی دو کشور شد و در نهایت ۴ تن از آنها در نیمه فروردین ماه آزاد شدند. از سرنوشت نفر پنجم به نام جمشید دانایی فرد اطلاعی در دسترس نیست، اما جیش العدل قبلأ خبر از اعدام وی داده بود.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسن روحانی در دیدار با سرتاج عزیز مشاور ارشد نخست وزیر پاکستان ضمن تاکید بر اهمیت برقراری امنیت در مناطق مرزی بین دو کشور گفت: «باید تدابیر لازم در جهت رفع نگرانی ها در این خصوص اتخاذ شود.»

سفر هیئت پاکستانی با هدف زمینه سازی و ایجاد هماهنگی های لازم برای سفر آینده نواز شریف به تهران انجام می گیرد که قرار است از ۲۰ اردیبهشت ماه آغاز شود.

پیش از این، آقای عزیز با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه نیز دیدار کرد که دو طرف بر ضرورت مقابله با افراط گری و فتنه مذهبی تاکید کرده و از آن به عنوان «عوامل تهدیدزا» یاد کردند.

گروه سنی مذهب جیش‌العدل می گوید برای «حمایت از حقوق اهل سنت ایران» و نیز در واکنش به حمایت ایران از حکومت بشار اسد در سوریه، با جمهوری اسلامی مبارزه می کند. ایران جیش العدل را گروهی تروریستی می داند که در پاکستان مستقر هستند و خواستار برخورد جدی اسلام آباد با این گروه است.
XS
SM
MD
LG