لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۰

شکایت دولت به دادگاه ویژه روحانیت از توهین کنندگان به رئیس جمهوری


مجید انصاری معاون حقوقی رئیس جمهوری ایران - آرشیو
مجید انصاری معاون حقوقی رئیس جمهوری ایران - آرشیو

همزمان با اعلام مسئولان دولتی مبنی بر طرح شکایت از توهین کنندگان به رئیس جمهوری ایران در دادگاه ویژه روحانیت، دادستان عمومی و انقلاب تهران نیز توهین به مقامات و مسئولان را عملی مجرمانه و مستحق برخورد قضایی دانست.

عباس جعفری دولت آبادی روز دوشنبه ۱۸ مرداد ماه با بیان این که توهین هایی از سوی برخی از مسئولان و رسانه‌ها صورت می گیرد که "عملی مجرمانه" است، گفت رسیدگی به برخی از این جرایم در صلاحیت دادگاه ویژه روحانیت و دادسرای نظامی است و وظیفه دادستانی تهران ورود در حوزه جرایم عمومی است.

در همین رابطه، مجید انصاری معاون حقوقی رئیس جمهوری ایران نیز روز دوشنبه گفت که معاونت حقوقی ریاست جمهوری اهانت به رئیس جمهوری را پیگیری خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، معاون حقوقی رئیس جمهوری ایران به توهین‌های چند روز گذشته به حسن روحانی از سوی برخی از "معممین کشور" اشاره کرد و گفت: "به واحدهای ذیربط تأکید کرده‌ام که حتما در دادگاه ویژه روحانیت طرح شکایت کنند."

در پی اظهارنظر رهبر جمهوری اسلامی مبنی بر این که برجام "هیچ تاثیر ملموسی بر زندگی مردم" نداشته است، حملات به حسن روحانی افزایش پیدا کرد؛ از جمله امام جمعه مشهد که تلویحا رئیس جمهوری ایران را "ساده لوح" نامید.

اشاره آقای انصاری به سخنان احمد علم الهدی، امام جمعه مشهد و حمید روحانی، رئیس سابق مرکز اسناد انقلاب اسلامی است که در پی دفاع رئیس جمهوری ایران از برجام، به شدت از حسن روحانی انتقاد کردند.

امام جمعه مشهد و نماینده آیت‌الله خامنه‌ای در استان خراسان رضوی در نماز جمعه روز ۱۵ مرداد تلویحا آقای روحانی را ساده لوح خواند و گفت: "یک آقای ساده لوح می‌گوید ما با برجام عزت پیدا کرده‌ایم؛ این که شرکت مدلینگ ایتالیایی اینجا را بازار ترویج جنس‌های بنجل خود کند، عزت است؟"

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران روز ۱۱ مرداد ماه و تنها ساعتی پیش از انتقادات صریح آیت‌الله علی خامنه‌ای، عنوان کرده بود که "تحریم برای ما عزت نداشت، اما اولین چیزی که برجام برای ما آورد عزت بود."

همزمان، حمید روحانی یکی از مخالفان تندروی دولت در یک سخنرانی در تبریز خواستار "محاکمه" حسن روحانی "به جرم خیانت" شد.

رئیس سابق "مرکز اسناد انقلاب اسلامی" مذاکرات هسته‌ای را "رسوایی" نامید و مدعی شد که رهبر جمهوری اسلامی با آن موافق نبوده و مجبور به پذیرش آن شده است. به گفته او، حسن روحانی برای هر سخنرانی رهبری "دهن کجی" نشان می‌دهد و باید "به جرم خیانت به کشور و دروغ و دوری از ولایت" محاکمه شود.

این سخنان با واکنش تند اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری مواجه شد و او با بیان این که رئیس جمهوری در دوره اول خود گره‌های بزرگی از کشور باز کرده است، گفت که "حرف‌های بد و سخیفی راجع به شخصیت دوم کشور زده می‌شود؛ در حالی که ما نجابت می‌کنیم و نمی‌گوییم این افراد چه شرایطی را برای کشور فراهم کرده‌اند."

آقای جهانگیری یکشنبه شب نیز اعلام کرد که به معاون حقوقی ریاست جمهوری دستور داده شده تا موضوع توهین آشکار به شخص رئیس جمهوری را پیگیری حقوقی کند. او از دستگاه قضایی هم خواست که با توهین به رئیس قوه مجریه برخورد کند.

XS
SM
MD
LG