لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۱

فرمانده نیروی دریایی سپاه بطور تلویحی از روحانی خواست "توبه" کند


علی فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران
علی فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران بطور تلویحی سخنان حسن روحانی رئیس جمهوری و برخی از مسئولان ایران مبنی بر این که احتمال حمله به ایران از سوی آمریکا وجود داشت، را کذب خواند.

علی فدوی در گفت و گو با خبرگزاری فارس که دوشنبه ۱۷ خرداد ماه منتشر شد، بدون اشاره به فرد خاصی گفت "آنها که گفتند ما فلان کار را کردیم که از جنگ جلوگیری کنیم، باید از این حرف و انحرافی که ایجاد کردند، توبه کنند."

فرمانده نیروی دریایی سپاه اگر چه از فرد خاصی نام نبرد، اما احتمالا اظهارات او اشاره به این گفته رئیس جمهوری و مقامات وزارت امور خارجه ایران طی ماه‌های اخیر است که مذاکرات هسته ای موجب رفع خطر جنگ علیه ایران شد.

این مقام ارشد سپاه پادسداران بیان موضوع احتمال جنگ از سوی آمریکا را "سخنی کذب" خواند، چرا که به گفته او قدرت بازدارندگی سپاه مانع از چنین تهدیدی شده بود. از این رو او این گفته‌ها را "انحراف افکار عمومی" دانسته که با غرض بیان شده است.

حسن روحانی روز ۱۳ خرداد ماه در سخنرانی در مراسم سالگرد درگذشت آیت الله خمینی با بیان این که در سال ۹۳ و ۹۴ قدرت سیاسی‌ خود را به رخ جهانیان کشیدیم، گفت "با مقاومت ملت و زبان سیاسی و حقوقی، توانستیم سایه شوم جنگ را از سر مردم دور کنیم."

پیش از او ، عباس عراقچی نیز در یکی از مصاحبه های خود در تشریح فضای پیش از مذاکرات هسته ای گفته بود که هر روز اخباری از استقرار نیروهای نظامی در اطراف ایران به دست می آمد و احتمال حمله نظامی به ایران خاطر برنامه هسته‌ای بسیار بالا بود. به گفته او مذاکرات هسته ای سایه تهدید نظامی را از روی ایران محو کرد.

XS
SM
MD
LG