لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۹

حدود ۸۰ نفر در سانحه هوایی ارومیه جان سپردند


حدود ۸۰ نفر در سانحه هوایی ارومیه جان سپردند
حدود ۸۰ نفر در سانحه هوایی ارومیه جان سپردند

شمار کشته شدگان سانحه هوایی روز یکشنبه در ایران، به حدود هشتاد نفر رسید. خبرگزاری ها می گویند هواپیمای بویینگ ۷۲۷، متعلق به شرکت دولتی ایران ایر، با بیش از یکصد سرنشین، سعی داشت در فرودگاه ارومیه فرود بیاید.

مقامات دولتی ایران درباره اینکه آیا هواپیمای سانحه دیده دچار نقص فنی بوده است یا خیر، سخنان متناقضی اعلام کرده اند. خبرگزاری نیمه رسمی مهر، ضمن اعلام خبر کشف یک جعبه سیاه هواپیما، به نقل احمد مجیدی، معاون وزیر راه جمهوری اسلامی در مورد آخرین مکالمات خلبان با برج مراقبت گفته است که این در این مکالمه، خلبان «اعلام فرود اضطراری نکرده بلکه به علت نداشتن دید قصد بازگشت داشته است.»

اما پیشتر ابراهیم فتح اللهی، معان استاندار آذربایجان غربی گفته بود آخرین مکالمه خلبان با برج مراقبت، از اعلام «نقص فنی» هواپیما حکایت داشت.

محمود مظفر، ريیس سازمان امداد و نجات هلال احمر ایران گفته است هواپیما در سانحه دچار آتش سوزی و یا انفجار نشد بلکه به چند تکه تبدیل شد.

هواپیما بویینگ ایران ایر، از تهران عازم ارومیه بود. تلویزیون دولتی ایران، صحنه هایی از تلاش امدادگران و کشاورزان محلی برای یافتن اجساد قربانیان و یا نجات یافتگان را پخش کرد.

برخی از مسافران هواپیما دچار جراحات سطحی شدند و برخی دیگر نیز می بایست بستری می شدند. به گزارش خبرگزاری مهر، نادر قاضی پور، نماینده ارومیه در مجلس شورای اسلامی از کشته شدن خلبان هواپیما خبر داده است.

ستاد مدیریت بحران استان آذربایجان غربی، سه روز عزای عمومی در این استان اعلام کرده است و شماری از مدارس این استان را تعطیل اعلام کرده است.

پس از روی کار آمدن جمهوری اسلامی در سال ۱۳۵۷، ایران بیشتر به سمت استفاده از هواپیماهای روسی روی آورد که بسیاری از آنان، مربوط به دوره حکومت اتحاد جماهیر شوروی هستند. استفاده از هواپیماهای فرسوده، و لغو پروازها به دلایل فنی، از دیگر مشکلات صنعت هوایی ایران است. ایران برای خرید هواپیماهای مسافربری غربی، با مشکل تحریم روبرو است. اما می گوید تحریم ها اثری بر این کشور نداشته است.

در سالهای اخیر، ایران شاهد چندین سانحه مرگبار هوایی بوده است. در سال ۲۰۰۹ یک هواپیمای مسافربری ساخت روسیه چندی پس از پرواز از تهران، در قزوین سقوط کرد و تمامی ۱۶۸ سرنشین آن کشته شدند.

XS
SM
MD
LG