لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۲

مجلس اعضای موثر احزاب منحل شده را ۵ سال از تاسیس حزب محروم کرد


نمایندگان مجلس شورای اسلامی اعضای موثر احزاب منحل شده را تا ۵ سال از تاسیس حزب محروم کردند.

نمایندگان مجلس روز یکشنبه در جریان بررسی قانون احزاب، تصویب کردند که "اعضای موثر احزاب منحل شده‌ای که در زمان انحلال عضو موثر باشند، و انحلال حزبشان به حکم دادگاه و به دلیل ارتکاب جرم بوده است، به مدت ۵ سال از تاسیس حزب و عضویت در حزب محروم شوند."

قانون احزاب که حدود دوسال است که در دست بررسی است برای انجام تغییراتی که نظر شورای نگهبان را تامین کند، به مجلس بازگردانده شده است.

تصویب این بخش از قانون احزاب در حالی صورت می‌گیرد که گروه‌های اصلاح طلبی مانند حزب "مشارکت" و "سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی" در پی اعتراضات سال ۱۳۸۸ به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری و آنچه تقلب در انتخابات خوانده شد، از سوی قوه قضاییه ایران غیرقانونی اعلام شدند. با این حال فعالان سیاسی اصلاح طلب در تلاش هستند که با تشکیل احزاب جدید، خود را برای شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی که اسفند امسال برگزار خواهد شد، آماده کنند.

بخش دیگری از قانون احزاب درباره شرایط تشکیل حزب که به تصویب نمایندگان رسید، به شرایط مربوط به تاسیس کنندگان احزاب و اعضای آنها اختصاص داشت. بر این اساس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی این افراد را از تأسیس حزب یا عضویت در آن محروم کردند:

الف – کلیه اعضای دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی "رژیم طاغوت"، ساواک منحله، "فراماسون‌ها"، کسانی که در فاصله ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ تا ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ به وزارت رسیده و یا به عضویت مجالس شورای ملی یا سنا در آمده اند، "اعضای موثر رژیم سابق" و "حزب رستاخیز" و اعضای "گروه های غیرقانونی محارب و ضد انقلاب به تشخیص مراجع ذیصلاح."

ب – محکومان به جرایم ضد امنیت داخلی و خارجی کشور.

پ – جاسوسان حسب تشخیص دستگاه های امنیتی و یا قضایی کشور.

براساس بند پ ماده ۵ این قانون، جاسوسان، به تشخیص تشخیص وزارت اطلاعات، سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یا مراجع قضایی، از حضور در احزاب منع شده‌اند.

XS
SM
MD
LG