لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۱

حزب اصلاح طلب ایران برای انتخابات پارلمانی آماده می شود


حزب اتحاد ملی اسلامی ایران، یکی از معدود احزاب اصلاح طلب است که از زمان انتخابات ریاست جمهوری۲۰۰۹ اجازه فعالیت یافته، به انتخابات مجلس که قرار است در اسفند ماه سال برگزار شود، چشم دوخته است.

به گزارش روزنامه گاردین چاپ لندن، حسین نقاشی، عضو کمیته مرکزی حزب گفت "ما آماده هستیم با معتدلین و محافظه کاران معقول همکاری کنیم و جبهه مشترکی علیه کسانی که بجای مصالح ملی به دنبال منافع فرقه‌ای هستنند تشکیل دهیم."

نقاشی در گفت‌و‌گو با گاردین در تهران گفت حزب، هنوز کاندیدایی انتخاب نکرده است.

وی اظهار داشت شورای نگهبان، که طی دهه گذشته صلاحیت هزاران کاندیدای اصلاح‌طلب را رد کرده است، باید بعنوان یک "نهاد نطارتی" عمل کند و بی‌طرف باشد.

نقاشی افزود "هر رویکردی که به آزادی‌های سیاسی و اساسی شهروندان صدمه بزند، از جمله وضع محدودیت‌هایی بر انتخاب کاندیدا‌ها، خلاف قانون اساسی است."

گاردین می‌نویسد این حزب از زمانی که وزارت کشور مجوز تاسیس آنرا صادر کرد، با انتفاد "اصولگرایان" روبرو شده است. روزنامه کیهان اخیرا اظهار نظر کرد "سابقه اعضای اصلی حزب، که قبلا در حزب منحله جبهه مشارکت ایران فعال بودند، روشن است. نقش آن‌ها در فتنه ۸۸ نیز معلوم است."
جوان، روزنامه محافظه کار دیگر نیز از رهبری کشور خواسته است پیش از آنکه "فتنه بعدی" اتفاق بیافتد، با حزب اتحاد ملی مقابله کند.

نقاشی گقت حزب، همانگونه که علی شکوری راد، دبیرکل در نخستین کنفرانس خبری یادآور شد، جانشین هیچ حزبی نیست و افزود "رویکرد دمکراتیک و اصلاح طلبانه آنکه بر باورهای اسلامی معتدل استوار است، با استقبال مردم روبرو خواهد شد."

نقاشی گفت انتقاد از حزب اتحاد ملی بنفع حرکت‌های مستقل نیست و از رقابت دمکراتیک جلوگیری می‌کند. او اظهار نظر کرد که "تندروها می‌خواهند از طریق بحران سیاسی و اجتماعی موقعیت خود را مستحکم کنند."

در کمیته مرکزی حزب تازه تاسیس، چند عضو جبهه مشارکت ایران اسلامی نیز حضور دارند، از جمله علی تاجرنیا، علی شکوری راد و آذر منصوری که هر سه در جریان اعتراضات به انتخابات ۸۸ دستگیر شدند.

یک عضو سابق جبهه مشارکت به گاردین گفت حزب اتحاد مانند یک "شاخه" جبهه عمل می‌کند، و به "همان ارزش‌ها، اصلاح طلبی و دمکراسی، پای بند است."

او گفت حزب نباید کاندیدایی برای انتخابات معرفی کند و افزود "اگر شورای نگهبان صلاحیت آن‌ها را رد کند، حزب مایوس خواهد شد. احتمال دارد حسن روحانی، محمد خاتمی و علی اکبر هاشمی رفسنجانی فهرستی از کاندیداهای معتدل تهیه کنند. بهتر است حزب اتحاد ملی از آن‌ها حمایت کند."

XS
SM
MD
LG