لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۷

اعتراض نمایندگان استان فارس در مجلس به انتخاب استاندار جدید


عکس آرشیوی از سخنرانی عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور ایران در مجلس شورای اسلامی
عکس آرشیوی از سخنرانی عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور ایران در مجلس شورای اسلامی

تصمیم اخیر وزیر کشور ایران برای انتصاب استاندار جدید استان فارس، برای برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به موضوعی جنجال برانگیز تبدیل شده است.

نمایندگان استان فارس در مجلس روز یکشنبه در اعتراض به تصمیم دولت برای انتصاب استاندار جدید این استان استعفا دادند. این نمایندگان مدعی شده‌اند که گزینه معرفی شده از سوی وزارت کشور، فردی غیربومی است، در حالی که چهره‌های بومی مناسب این پست در استان فارس حضور دارند.

محمدرضا رضایی کوچی یکی از نمایندگان استان فارس به ایرنا گفت که نمایندگان استان فارس در مجلس پس از استعفای استاندار این استان، پیشنهاداتی را برای انتصاب استاندار جدید به دولت ارایه کردند.

او گفت: «برای انتصاب استاندار فارس افراد بومی و همسو با سیاست های دولت معرفی کردیم که اکثر آنها سوابق اجرایی ملی از جمله معاون وزیر و مدیریت ارشد را در کارنامه خود داشتند اما متاسفانه دولت فردی غیربومی را معرفی کرده است.»

نمایندگان استان فارس در حالی در اعتراض به انتخاب استاندار جدید استعفا داده‌اند که رحیم زارع، یکی از این نمایندگان به خبرگزاری ایرنا گفته است که نمایندگان استان فارس به دلیل انتصاب استاندار جدید خواستار استیضاح وزیر کشور هستند.

محمد علی افشانی، گزینه وزارت کشور برای استانداری فارس، معاون وزیر آموزش و پرورش در دولت محمد خاتمی و عضو حزب اعتماد ملی است که توسط مهدی کروبی بنیان گذاشته شده است. اعتراض نمایندگان استان فارس به انتخاب آقای افشانی در حالیست که او هنوز از سوی دولت به عنوان استاندار فارس تایید نشده است.

وزارت کشور در حالی محمدعلی افشانی را به سمت استاندار فارس برگزیده که عملکرد استاندار قبلی، واکنش‌هایی را برانگیخته بود. محمد احمدی استاندار پیشین، از محافظه کاران منتقد دولت حمایت می‌کرد و حتی بعد از اینکه علی مطهری در شیراز مورد حمله این تندروها قرار گرفت، اقدام خاصی انجام نداد.

آقای احمدی حدود یک ماه پیش استعفا داد. اگر چه اعلام شد که او برای نامزدی در انتخابات مجلس استعفا داده است اما ناظران استعفای او را تحت فشار وزارت کشور دانسته و به برکناری تشبیه کرده‌اند.

عملکرد استانداری فارس پس از حمله لباس شخصی‌ها به خودروی علی مطهری، مورد انتقاد قرار گرفت. حامیان دولت معتقد بودند که استانداری فارس از جناح منتقد دولت در این استان حمایت می‌کند. حال فرد معرفی شده برای استانداری جدید، مورد انتقاد شدید نمایندگان این استان، که از طیف محافظه کار و منتقد دولت هستند، قرار گرفته است.

با این حال، علی مطهری نماینده‌ای که در این استان مورد حمله لباس شخصی‌ها قرار گرفت، به خبرگزاری ایرنا گفت نمایندگان مجلس برای انتصاب استاندار فقط می‌توانند پیشنهاد بدهند و حق دخالت ندارند.

او تاکید کرد که نمایندگان نمی‌توانند برای دولت الزامی ایجاد کنند و بگویند که این فرد باشد یا نباشد زیرا این کار دخالت در امور اجرایی و قانون اساسی است.

این نماینده مجلس به دولت پیشنهاد داد که در مقابل فشار نمایندگان برای انتصاب استاندار جدید، عقب‌نشینی نکند.

XS
SM
MD
LG