لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۴

انتقاد نایب رئیس مجلس از افزودن یک تعطیلی مذهبی دیگر به تقویم ایران


در حالیکه با موافقت دولت و مجلس، هشتم ربیع الاول مصادف با ششم آذر امسال به عنوان «روز آغاز امامت امام دوازدهم شیعیان» تعطیل رسمی اعلام شده است، نایب رئیس مجلس ایران از اضافه کردن این تعطیلی انتقاد کرده است.

علی مطهری، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه ۲۱ آبان در یادداشتی برای خبرگزاری ایسنا با بیان اینکه تعطیلی این روز «یک خطا و موجب وهن مجلس» است، پرسید که چه ضرورتی برای این تعطیلی وجود دارد.

این نماینده مجلس گفت که معلوم نیست مردم در این روز باید شادی کنند یا عزا بگیرند، چون علاوه بر اینکه آغاز امامت امام دوازدهم شیعیان است، مصادف با درگذشت امام یازدهم نیز هست.

او پرسید: « فلسفه تعطیلی یک روز آن است که مناسبت مربوط بزرگ داشته شود. آیا این بزرگداشت با تعطیلی بهتر انجام می‌شود یا با دایر بودن ادارات و بخش خصوصی و مطبوعات که هر یک می‌توانند برنامه‌ای و مطلبی داشته باشند؟»

او همچنین گفت که این تعطیلی بنا به توصیه یکی از مراجع صورت گرفت درحالیکه مراجع دیگر موافق نیستند.

نایب رئیس مجلس ضمن انتقاد از شیوه طرح این تعطیلی در مجلس و مطرح نشدن نظرات مخالف با آن، ابراز امیدواری کرد که این مصوبه با ارائه طرحی دیگر لغو شود.

تصویب تعطیلی ششم آذر در مجلس در حالیست که برخی از مدیران و کارشناسان اقتصادی از فراوانی روزهای تعطیل در ایران انتقاد کرده بودند.

علاوه بر تعداد بالای روزهای تعطیل، بسیاری از تعطیلات رسمی در ایران برمبنای مناسبت‌های مذهبی است که به دلیل تفاوت تقویم قمری با تقویم خورشیدی، هر سال در روز متفاوتی از سال قبل قرار می‌گیرد.

در حالیکه انتقاداتی از تعداد روزهای تعطیل در ایران مطرح شده بود، دولت محمود احمدی‌نژاد یک روز دیگر را نیز به تعطیلی عید فطر اضافه کرد.

بر اساس تقویم رسمی ایران، روزهای تعطیل مناسبت‌های مذهبی و ملی در سال جاری، بجز پنجشنبه‌ها و جمعه‌ها، ۲۷ روز است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG