لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۱۰

مجلس عمل وازکتومی را برای بیماران روانی هم ممنوع کرد


مجلس ایران در ادامه اصلاح طرح افزایش نرخ باروری، ماده‌ای را اصلاح کرد که بر اساس آن، کلیه اعمال جراحی برای پیشگیری دائمی از بارداری، به جز موارد مربوط به با تهدید سلامت جسمی ممنوع است، حتی برای بیماران روانی.

نمایندگان مجلس ایران روز سه‌شنبه در اصلاح طرح افزایش نرخ باروری که از شورای نگهبان برگشت داده شده بود، انجام عمل‌های جراحی که برای پیگیری دائمی از بارداری انجام می‌شود بجز در موارد مربوط به تهدید سلامت جسمی را ممنوع کرده و با پیشنهاد کمیسیون بهداشت مبنی بر مجاز بودن بیماران روانی برای پیشگیری دائمی از بارداری مخالفت کردند.

نمایندگان همچنین ماده دیگری از طرح را هم اصلاح کردند که از این پس بر اساس آن، تبلیغ برای پیشگیری از بارداری و کاهش فرزندآوری، ممنوع شده است.

البته موارد آموزشی و ضروری برای «احتراز از تهدیدات سلامت جسمی و روانی مادر و کودک از شمول این قانون مستثنا می‌شود.»

مجلس تیرماه گذشته برای اولین بار کلیات این طرح را به تصویب رساند. مواردی مانند در نظر گرفتن مجازات زندان برای انجام عمل وازکتومی در آن طرح، خبرساز شد. این طرح پس از تصویب بار دیگر برای انجام تغییراتی مورد بررسی قرار گرفت و به شورای نگهبان رفت اما این شورا آن را برای رفع ایراد دوباره به مجلس بازگرداند.

تلاش مجلس برای تصویب طرحی به منظور مقابله با کاهش زاد و ولد پس از آن آغاز شد که رهبر ایران بارها از سیاست‌های کنترل جمعیت در دهه ۷۰ خورشیدی انتقاد کرد و گفت که جمعیت ایران باید حدود دو برابر رقم کنونی باشد.

طرح اصلاح شده مجلس، بار دیگر برای بررسی رفع ایرادها به شورای نگهبان ارسال می‌شود و در صورت تایید شورای نگهبان برای اجرا به دولت ابلاغ خواهد شد.

XS
SM
MD
LG