لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۶

مجلس ایران با تحقیق و تفحص از مدیران دوتابعیتی و دارنده گرین کارت آمریکا موافقت کرد


مجلس شورای اسلامی ایران موافقت کرد تا درباره مسئولان و مدیران دو تابعیتی و دارای گرین کارت آمریکا «تحقیق و تفحص» شود.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز سه شنبه ۲۵ آبان با وجود مخالفت کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، تایید کردند که «وضعیت افراد دوتابعیتی و دارای گرین کارت در حوزه مسئولان و مدیران ارشد» بررسی شود.

پیش از این محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران در جلسه‌ای با اعضای کمیسیون امنیت ملی به نگرانی‌های نمایندگان درباره حضور مدیران دوتابعیتی پاسخ داده بود.

به گفته حسین نقوی حسینی، سخنگوی این کمیسیون، برخی نمایندگان مجلس ایران معتقدند «حضور مدیران دو تابعیتی زمینه جاسوسی را فراهم می‌کند و ممکن است مشکلات مدیریتی داشته باشد.»

نکته قابل توجه در مصوبه مجلس شورای اسلامی، اضافه شدن موضوع گرین کارت آمریکا، یا کارت اقامت دائم در ایالات متحده به داشتن تابعیت مضاعف است. پیش از این و در دولت محمود احمدی‌نژاد، اذعان مرتضی آقا تهرانی به داشتن گرین کارت جنجالی شده بود. این روحانی اصولگرا نزدیک به مصباح یزدی و احمدی‌نژاد گفته بود که داشتن گرین کارت ایرادی ندارد چون برخلاف کسب تابعیت لزومی به قسم خوردن وجود ندارد.

در دولت حسن روحانی نیز گمانه‌زنی‌هایی درباره گرین کارت داشتن برخی اعضای ارشد وجود دارد. از جمله این افراد محمد نهاونديان، رييس نهاد رياست جمهوری ايران است که در دوران دانشجویی در آمریکا زندگی می‌کرده است. اما سخنگوی دولت این موضوع را رد کرده و گفته است: «اين صد درصد روغ است، هيچ مقامی در دفتر رياست جمهوری گرين کارت و يا تابعيت دوگانه ندارد.»

پیش از این وزیر اطلاعات ایران نیز اعلام کرده بود که این وزارتخانه حساسیت خاصی روی موضوع حضور دوتابعیتی‌ها در دولت دارد. اما به گفته او تنها یک مدیر دوتابعیتی بوده که خود استعفا کرده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG