لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۳

گروهی از نمایندگان مجلس: حبس ابد جایگزین اعدام برای جرایم مواد مخدر شود


گروهی از نمایندگان مجلس ایران طرحی را ارائه کرده اند که بر اساس آن مجازات حبس ابد جایگزین اعدام قاچاقچیان مواد مخدر می‌شود. بیشترین آمار اعدام در ایران مربوط به جرائم مربوط به مواد مخدر است.

میرهادی قره سید رومیانی از اعضای کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ایران روز سه شنبه با اعلام این درخواست، در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا گفت: "نمایندگان وضعیت موجود در مجازات‌های مربوط به مواد مخدر و هزینه سنگین و طاقت فرسایی که ایران به دلیل حایل بودن میان غرب و شرق می‌پردازد، را نیز مورد بررسی قرار می‌دهند."

ایران در مسیر ترانزیت مواد مخدر از افغانستان به دیگر کشورها قرار دارد.

در طرح پیشنهادی نمایندگان مجلس که قرار است برای بررسی بیشتر به کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ارائه شود، در خواست شده که مجازات اعدام تنها برای قاچاقیان مواد مخدر که بطور مسلحانه اقدام به این کار می کنند صادر شود.

ایران پس از چین بیشترین اعدام سالانه در جهان را به خود اختصاص داده است. سازمان حقوق بشر ایران مستقر در نروژ پیشتر گزارش داده بود از ابتدای سال ۲۰۱۵ میلادی (اواسط دی ماه ۱۳۹۳) تا هشتم اکتبر (۱۶ مهر ۱۳۹۴) بیش از ۸۰۰ نفر در ایران اعدام شده‌اند. در این گزارش ابراز نگرانی شده بود که این تعداد تا آخر سال میلادی به هزار نفر برسد.

بیش از ۸۰ درصد اعدام ها در ایران به جرایم مربوط به مواد مخدر مربوط می شود. این سازمان حقوق بشری پیش از این خواستار توقف همکاری بین‌المللی برای مبارزه با مواد مخدر در ایران تا زمان تعلیق مجازات اعدام برای جرایم مواد مخدر شده بود.

شمار بالای اعدام محکومان به جرائم به مواد مخدر در ایران با انتقادهای گسترده نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر روبرو شده است.

احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران در گزارش های خود این اعدام ها را برخلاف موازین بین المللی دانسته که در آن تناسب میان جرم و مجازات رعایت نمی شود.

XS
SM
MD
LG