لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۶

ضبط گذرنامه و لوازم ارتباطی پرستو فروهر در فرودگاه تهران


پرستو فروهر، فرزند دادخواه داریوش فروهر و پروانه اسکندری
پرستو فروهر، فرزند دادخواه داریوش فروهر و پروانه اسکندری

در آستانه سالگرد قتل پروانه اسکندری و داریوش فروهر، از قربانیان قتل‌های زنجیره‌ای، ماموران حکومتی ایران گذرنامه و لوازم ارتباطی و الکترونیکی پرستو فروهر، فرزند آنها، را در فرودگاه تهران ضبط کردند.

باربد گلشیری، هنرمند، در پیامی در صفحه ایکس (توئیتر سابق) نوشته است: « دیشب در فرودگاه تهران پرستو فروهر را سین‌جیم کرده‌اند، یکی، دو ساعتی چمدان او را گشته‌اند و گذرنامه و وسایل الکترونیکی‌اش (موبایل و سیم‌کارت و...» را ضبط کرده‌اند.»

به نوشته این هنرمند ساکن خارج از کشور، «تلفن خانه‌ی زنده‌یادان پروانه اسکندری و داریوش فروهر هم قطع است و پرستو امکان تماس ندارد.»

داریوش فروهر، دبیر کل حزب ملت ایران و وزیر کار دولت موقت، و همسرش پروانه اسکندری، در اول آذر ۱۳۷۷ در منزل خود با ضربات متعدد چاقو به قتل رسیدند.

در آن زمان شماری از چهره‌های فرهنگی و سیاسی ایران در کشتار هدفمند نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی، که بعدها به «قتل‌های زنجیره‌ای» شهرت یافت، کشته شدند.

پرستو فروهر، فرزند دادخواه این دو قربانی قتل‌های زنجیره‌ای که ساکن آلمان است، در سالیان گذشته با سفر به ایران برای بزرگداشت مراسم سالگرد قتل والدینش، بر دادخواهی خود تاکید کرده است.

او همزمان با بیست و چهارمین سالگرد قتل والدینش در گفتگو با حسن سربخشیان، از لزوم همراهی مردم در به سرانجام رسیدن پیگیری خانواده‌های قتل‌های زنجیره‌ای سخن گفت.

پرستو فروهر در آذر ۱۴۰۰ و همزمان با سالگرد قتل پروانه و داریوش فروهر، نیز با نام بردن از «حمید (پور)حاجی‌زاده، کارون حاجی‌زاده، پیروز دوانی، پروانه فروهر، داریوش فروهر، مجید شریف، محمد مختاری و محمدجعفر پوینده» گفته بود که یاد آنها «با پافشاری برای دادخواهی» گرامی داشته می‌شود.

در‌ حالی‌که وزارت اطلاعات در دی‌ ۱۳۷۷ در اطلاعیه‌ای به ارتکاب قتل‌های زنجیره‌ای به وسیله ماموران این وزارتخانه اعتراف کرد، ماموران خودسر را مسئول ارتکاب این جنایت‌ها معرفی کرد.

XS
SM
MD
LG