لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۹

بیستمین سالگرد قتل فروهرها


خانواده و نزدیکان داریوش فروهر و پروانه اسکندری، روز پنجشنبه با هدف بزرگداشت یاد آنها دور هم جمع شدند.

در پاییز ۱۳۷۷سال، داریوش فروهر، سیاستمدار کهنه کار و همسرش پروانه اسکندری، در خانه خود با ضربات متعدد چاقو به قتل رسیدند؛ بخشی از قتل‌های سیاسی موسوم به قتل‌های زنجیره‌ای.

بیست سال است، پرستو فروهر هر سال و در سالگرد قتل پدرو مادرش به ایران باز می گردد تا مراسمی برگزار و یادی از آنها بکند، اما نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی تنها سال گذشته و بصورت محدود و امسال، اجازه دادند تا پرستو فروهر برای ادای احترام به پدر و مادر و دیگر قربانیان قتل های زنجیره ای، در خانه فروهرها را بگشاید و مردم برای ابراز همدردی با آنها وارد قتلگاه پدر و مادرش شوند.

پرستو فروهر، چند روز قبل از بیستمین سالگرد قتل داریوش و پروانه فروهر فراخوانی منتشر کرد که در آن خطاب به مردم نوشته بود: از شما صمیمانه می‌خواهم که به مراسم یادبود بیایید تا مانند سال پیش این دو ساعت را در سکوت به یاد عزیزانمان که قربانی سرکوب و خشونت سیاسی شده‌اند کنار یکدیگر بایستیم. بیایید تا امسال نیز داریوش و پروانه فروهر را در سکوت خود به یاد آوریم.

این دعوت با استقبال مردم و فعالان اجتماعی و سیاسی روبرو شد.

در دی‌ماه سال ۱۳۷۷ وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی اطلاعیه ای صادر کرد و به ارتکاب قتل‌ها اعتراف کرد.

وزرات اطلاعات اما مسئولیت قتل های سیاسی را بر گردن مأموران خودسر انداخت. در بیست سال گذشته، وزارت اطلاعات و دستگاه قضایی جمهوری اسلامی، به بهانه به مخاطره افتادن امنیت ملی، جزییات قتل ها را نه به اعضای خانواده اطلاع داده اند و نه افکار عمومی.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG