لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۷

قاسم سلیمانی: حاضر به مذاکره با آمریکا درباره فلسطین نیستیم


فرمانده ارشد سپاه می‌گوید وزیر امور خارجه ایران تنها ماموریت مذاکره با آمریکا در مورد مساله هسته‌ای را داشت و درباره موضوعات دیگر اختیاری ندارد.
فرمانده ارشد سپاه می‌گوید وزیر امور خارجه ایران تنها ماموریت مذاکره با آمریکا در مورد مساله هسته‌ای را داشت و درباره موضوعات دیگر اختیاری ندارد.

شبکه عربی زبان "المیادین" گزارش داده که همزمان با جشن‌های پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ در ایران، هیاتی از حماس در تهران حضور داشته که با قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس دیدار کرده‌اند.

به گزارش شبکه "المیادین" که برخی آن را همسو با جمهوری اسلامی ایران می‌دانند، قاسم سلیمانی فرمانده نیروهای برون مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این دیدار تاکید کرده موضع جمهوری اسلامی ایران درباره فلسطین تغییرناپذیر است و درباره آن مذاکره نخواهد شد.

آقای سلیمانی به گروه فلسطینی گفته است: "ما بر سر مساله فلسطین حاضر به مذاکره یا رسیدن به تفاهم با آمریکا نبوده‌ایم. به شما تاکید می‌کنم که حمایت از فلسطین ادامه دارد اما در برخی اوقات این حمایت به دلیل شرایط و اوضاع اقتصادی کمی کاهش داشته اما این فقط به خاطر شرایط بوده نه تغییر مواضع سیاسی."

بنا بر این گزارش، فرمانده ارشد سپاه در این دیدار عنوان کرده که وزیر امور خارجه ایران تنها اختیار مذاکره با آمریکا در مورد مساله هسته‌ای را داشت: "دکتر ظریف نیز ماموریت مشخص و روشنی داشت و آن توافق هسته‌ای بود و برای موضوع دیگری به او اختیار داده نشده بود."

فرمانده بخش برون مرزی سپاه پاسداران همچنین گفته است: "در ایران، زمانی که مسئله فلسطین باشد، همه انقلابی هستند، همگان فلسطین را دوست دارند[...]چند سال پیش شعار «نه غزه نه لبنان؛ جانم فدای ایران» را سر دادند؛ از شما می‌پرسم اینها اکنون کجا هستند؟"

اشاره آقای سلیمانی به شعارهای طرح شده در اعتراضات مردمی پس از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸است.

تابستان امسال موسی ابومرزوق، قائم مقام حماس از قطع تقریبا کامل کمک های ایران به این سازمان اسلامگرای فلسطینی خبر داده بود. کارشناسان خاورمیانه دلیل این اقدام را اختلاف نظر جمهوری اسلامی با حماس بر سر موضوع یمن و سوریه عنوان کرده بودند.

به نظر می‌رسد که سفر این گروه از حماس به ایران و سخنان قاسم سلیمانی، تلاشی برای همکاری و همسویی مجدد حماس و جمهوری اسلامی بوده است.

پیش از این نیز رهبر جمهوری اسلامی تاکید کرده بود، به دولت ایران تنها اجازه داده در مورد مساله هسته‌ای با آمریکا مذاکره کند اما ایران در مذاکرات صلح سوریه نیز حضور دارد.

برخی مفسران سیاسی می‌گویند افزایش حضور بین‌المللی دولت ایران باعث تمایل به همسویی بیشتر با قدرت‌های جهانی خواهد شد که این موضوع خوشایند طیف سیاسی اصولگرا در ایران نیست.

XS
SM
MD
LG