لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۵

حماس: اسرائیل اتحاد فلسطینی ها را نمی خواهد


اسماعیل هنیه نخست وزیر حماس در واکنش به تصمیم اسرائیل برای به تعلیق درآوردن مذاکرات صلح با فلسطینی ها گفت انتظار چنین مخالفتی را از جانب اسرائیل داشت و شنیدن این خبر تعجب نمی کند، چرا که آنها نمی خواهند فلسطینی ها متحد شوند.

کابینه امنیتی اسرائیل در جلسه ای ۶ ساعته در روز پنجشنبه در واکنش به طرح گروه های رقیب حماس و فتح برای آشتی و تشکیل دولت وحدت، تصمیم گرفته است مذاکرات صلح با فلسطینی ها را به حال تعلیق در آورد.

به دنبال این جلسه، کابینه اسرائیل در بیانیه ای اعلام کرد اسرائیل با انجام سلسله اقداماتی به «عمل یک جانبه فلسطینی ها پاسخ خواهد داد.»

گزارش ها همچنین حاکی است اسرائیل تحریم های اقتصادی بر علیه تشکیلات خود گردان فلسطینی وضع خواهد کرد.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر پیشتر از برنامه فلسطینی ها انتقاد کرد و گفت محمود عباس رئیس تشکیلات خودگران، که رهبری فتح را نیز به عهده دارد، مذاکرات صلح را پیچیده می کند. نتانیاهو همچنین حماس را یک «سازمان تروریستی قاتل که خواهان نابودی اسرائیل است» نامید.

اسرائیل، ایالات متحده امریکا و اتحادیه اروپا حماس را یک گروه تروریستی تلقی می کنند.

حماس و فتح در پی یک رویاروئی خشونت بار در سال ۲۰۰۷ از هم جدا شدند و از آن هنگام مردم خود را بین دو گروه حکمران تقسیم کرده اند.

روشن نیست برنامه جدید، در حالی که کوشش های گذشته بارها شکست خورده ، موفق خواهد شد یانه. این تصمیم همچنین پیچیدگی های بیشتری بر کوشش های آمریکا برای میانجیگری بین اسرائیل و فلسطینیان می افزاید.

در واشنگتن، سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا، ناخوشنودی ایالات متحده از برنامه فلسطینی ها را ابراز داشت و هشدار داد که می تواند کوشش های صلح را پیچیده کند.
XS
SM
MD
LG