لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۸

رای‌گیری «پالرمو» به بعد از تعطیلات نوروز ۹۸ موکول شد


رسانه‌های داخل ایران گزارش دادند که مجمع تشخیص مصلحت نظام رای‌گیری درباره لایحه پالرمو و نتیجه آن را به بعد از تعطیلات نوروز سال ۹۸ در ایران موکول کرده است.

رای گیری درباره لایحه پیوستن ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان‌ یافته فراملی (پالرمو) در حالی روز شنبه ۱۱ اسفند برای چهارمین بار از سوی مجمع تشخیص مصلحت به تعویق افتاد که غلامرضا مصباحی مقدم، یکی از اعضای مجمع، به خبرگزاری ایسنا گفت که نتایج «تقریبا مشخص» است.

آقای مصباحی مقدم پیشتر تاکید کرده بود که با توجه به آنچه او «رهنمود» رهبر جمهوری اسلامی خوانده، با کمتر از دو سوم آرا نمی‌توان گفت «مصلحت نظام یا مصلحت ملی» احراز شده است، و به همین دلیل تصویب لایحه پالرمو به دو سوم آرای اعضا مجمع نیاز دارد.

آیت‌الله خامنه‌ای پیشتر مخالفت خود را با پیوستن ایران به چنین کنوانسیون‌هایی اعلام کرده است.

تا کنون این لایحه نتوانسته در ایران تصویب شود و به همین دلیل گروه ویژه اقدام مالی فرصت ایران را برای تصویب لوایح مورد نظر این گروه را برای چهار ماه دیگر (ماه ژوئن) تمدید کرده است.

دولت ایران که از سوی ایالات متحده به حمایت از تروریسم متهم است، برای خروج از فهرست سیاه گروه اقدام مالی مبارزه با پولشویی و حمایت مالی تروریسم (اف‌ای‌تی‌اف) نیازمند انجام اقداماتی است، و تصویب لوایح پالرمو و سی‌اف‌تی، از جمله این اقدامات بوده و دولت حسن روحانی درخواست تصویب آن‌ها را دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG