لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۵

تهران و اسلام آباد پیمان امنیت امضا می کنند


مصطفی محمد نجار، وزیر کشور جمهوری اسلامی می گوید ایران و پاکستان بزودی یک موافقتنامه جامع امنیتی امضا خواهند کرد.

وی که به اسلام آباد سفر کرده است تا با مقام های دولتی پاکستان در باره تلاش هایی که برای مبارزه با یک گروه سنی ستیزه جو به عمل می آید گفت و گو کند، خبر پیمان امنیتی دو کشور را اعلام کرد.

آقای نجار می گوید به موجب آن پیمان همکاری های مرزی و مبادله اطلاعاتی میان دو کشور افزایش خواهد یافت و همچنین قاچاق مواد مخدر، سلاح و افراد نیز هدف رسیدگی قرار خواهد گرفت. وی گفت این پیمان باید اول به تصویب مجلس شورای اسلامی ایران برسد.

انتظار می رود محمد مصطفی نجار از پاکستان بخواهد که عبدالمالک ریگی، رهبرگروه ستیزه جویان جندالله، را دستگیر کرده و به ایران تحویل دهند.

جندالله مسئولیت انفجاری را که حدود یک هفته پیش ۵۷ نفر را در استان سیستان و بلوچستان به قتل رساند پذیرفته است. قربانیان این حادثه غیر نظامیان و افسران ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بودند.

مقام های ایرانی گفته اند که جندالله با مقام های اطلاعاتی پاکستان در تماس است ولی دولت اسلام آباد چنین ادعایی را تکذیب کرده است.

شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان، نیز گفته است که کشور وی با ایران همکاری خواهد کرد زیرا تروریسم یکی از مسایل و مشکلات منطقه است.

XS
SM
MD
LG