لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۷

تعهد چین به سرمایه‌گذاری در خط لوله گاز ایران به پاکستان


چین در طرح بلندپروازانه احیای جاده ابریشم که از سوی رئیس جمهوری این کشور در سفر اخیرش به پاکستان مطرح شده است، قصد سرمایه گذاری چند ده میلیارد دلاری برای انتقال گاز طبیعی ایران به شرق و اتصال بندرهای ایران در دریای عمان از طریق راه آهن به آسیای میانه و شهر باستانی کاشغر را دارد.

شی جین پینگ رئیس جمهوری چین در سفر اخیر خود به پاکستان در زمینه سرمایه‌گذاری‌ های کلان در این کشور توافق‌های عمده‌ای به دست آورد.

چین برای پاسخ گویی به رشد اقتصادی سریع کشور به انرژی نیاز شدید دارد که باید عمدتا از ایران و منطقه خلیج فارس تامین شود و از طرفی خواهان برقراری امنیت در استان ناآرام و عمدتا مسلمان نشین سین کیانگ است.

چین تعهد کرده است علاوه بر کمک به راه‌اندازی خط لوله انتقال گاز طبیعی ایران به پاکستان، یک خط آهن از بندر گواتر در دریای عمان به شهر کاشغر در سین کیانک احداث کند.

خالد مسعود سفیر پاکستان در پکن درباره هدف‌های چندگانه چین و پاکستان در احداث این خط آهن گفت: «مسیر راه آهن، بندر گواتر را به شهر کاشغر متصل می کند. همچنین طرح انتقال انرژی به کاشغر از طریق خط لوله، ایجاد دالان تجاری، احداث واحدهای صنعتی در مسیر دالان و در نهایت تقویت مسیر بازرگانی میان آسیای میانه، آفریقا و خاورمیانه در چشم انداز قرار دارد.»

رئیس‌جمهوری چین گفته است برای احیای جاده ابریشم ۴۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری می‌کند. جاده ابریشم در دوران باستان شرق آسیا را از راه ایران به اروپا متصل می‌کرد.

مسیر خط لوله انتقال گاز ایران و نیز خط آهن از نقاط ناآرام بلوچستان پاکستان می‌گذرد که جدایی طلبان در سال های اخیر با عملیات مسلحانه و بمب گذاری‌ها موجب بی‌ثباتی بوده‌اند. از همین رو در دیدار شی جین پینگ با نواز شریف، نخست وزیر پاکستان بر برنامه همکاری امنیتی دو کشور تاکید شده است.

ایران نیز از این سرمایه‌گذاری پرحجم چین در پاکستان که به نوشته نیویورک تایمز به اندازه زیادی از نفوذ آمریکا در غرب آسیا می‌کاهد سود خواهد برد؛ هم به خاطر صدور گاز طبیعی و هم برقرارشدن امنیت در مرزهای شرقی که در سال های اخیر بسیار ناآرام بوده است.

XS
SM
MD
LG