لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۱

پایگاه «داده‌های باز ایران»: جهش ناگهانی تخریب جنگل‌های ایران در دو سال


آتش سوزی در جنگل
آتش سوزی در جنگل

پایگاه پژوهشی «داده‌های باز ایران» از تخریب بیش از ۴۵ هزار هکتار از جنگل‌های ایران در فاصله سالهای ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۰ خبر داده است.

این در حالی است که بر پایه گزارش‌های پیشین، هرساله ۱۲ هزار متر مربع از جنگل‌های ایران تخریب می‌شوند.

پایگاه «داده‌های باز ایران» با استناد به اطلاعات آماری سازمان منابع طبیعی اعلام کرده است که تخریب جنگل‌ها در سالهای ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ معادل هفتاد درصد تخریب پنج سال گذشته محسوب می‌شود.

بررسی میزان تخریب جنگل‌ها در فاصله سالهای ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۰ حاکی‌ است که سطح تخریب در سال ۱۳۹۹ جهشی ناگهانی را تجربه کرده است.

بر پایه گزارش پایگاه تحلیلی «داده‌های باز ایران»، استان‌های فارس، کردستان، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد و گلستان به ترتیب دارای بیشترین میزان تخریب جنگل‌ها در کشور هستند.

بالاترین میزان تخریب جنگلی در سال ۱۴۰۰ هم به استان‌های کردستان، قم، فارس، آذربایجان غربی، گلستان و کهگیلویه و بویراحمد اختصاص دارد.

پایگاه پژوهشی «داده‌های باز ایران» مهم‌ترین عامل تخریب جنگل‌ها در سالهای ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ را وقوع آتش‌سوزی‌های گسترده بویژه در جنگل‌های زاگرس ذکر کرده است.

بنا بر این گزارش، استان فارس به عنوان سبزترین استان ایران و با برخورداری از بیش از دو میلیون هکتار اراضی جنگلی، دارای بیشترین سهم در تخریب جنگلی سالهای اخیر می‌باشد.

در ماههای گذشته منابع خبری از جاده‌سازی و تخریب جنگل ابر، ثبت‌شده در فهرست جهانی یونسکو، با هدف بهره‌برداری کشاورزی خبر داده بودند.

XS
SM
MD
LG