لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۲

هشدار نسبت به فعالیت حضوری مدارس در ایران: «چوب آن را خورده‌ایم و باز هم خواهیم خورد»


در حالی که موارد مرگ ناشی از ابتلا به کرونا در ایران رو به افزایش است و گزارش‌هایی از بالا رفتن آمار مرگ در کودکان منتشر شده است، مسئولان آموزش و پرورش همچنان بر عدم تعطیلی مدارس و ادامه فعالیت حضوری آنها اصرار دارند.

شماری از کاربران در فضای مجازی گزارش داده‌اند که به دلیل بازگشایی مدارس، خانوادگی به ویروس‌ کرونا مبتلا شده‌اند.

رئیس بخش عفونی بیمارستان امام خمینی تهران نیز حضوری‌ بودن مدارس و امتحانات را اشتباه دانسته است. حمید عمادی گفت «چوب این موضوع را خوردیم و باز هم خواهیم خورد.»

پیشتر، یک عضو کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا گفته بود در شهرهای قرمز نه تنها رفتن به مدرسه، بلکه تردد نیز جایز نیست. مسعود مردانی در گفتگو با خبرگزاری ایسنا تأکید کرده است که فعالیت حضوری مدارس منجر به «افزایش مرگ و میر» خواهد شد.

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری نیز می‌گوید افرایش میزان مرگ ناشی از کرونا تا دو سه هفته آینده، «دور از انتظار نیست.» پیام طبرسی افزود در پیک‌های قبلی، تعطیلی مدارس و مراکز آموزشی باعث شد کودکان به اندازه الان درگیر کرونا نشوند.

تصمیم‌گیری در مورد فعالیت حضوری یا مجازی مدارس بر عهده ستادهای استانی گذاشته شده است اما مقامات محلی می‌گویند تابع دستورات ستاد ملی مقابله با کرونا هستند.

این ستاد نیز یا تأکید رئیس‌جمهوری ایران مبنی بر حضوری بودن مدارس از تعطیلی اجتناب می‌کند و بر مدیریت «هوشمند» تأکید دارد.

این در حالی است که واکسیناسیون کودکان زیر ۱۲ سال در ایران انجام نشده است.

هر‌چند وزارت بهداشت استفاده از واکسن‌های سینوفارم و پاستوکووک را برای گروه سنی ۹ تا ۱۲ سال آغاز کرده است، بسیاری از والدین‌ نگران واکسیناسیون کودکان خود با این واکسن‌ها هستند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک گفته است که والدین از تزریق واکسن به کودکانشان استقبال نکرده‌اند. علی علیمحمدی در گفتگو با خبرگزاری ایسنا گفت حدود ۱۸ درصد از کودکان ۹ تا ۱۲ سال واکسن زده‌اند که این رقم با میانگین کشوری نیز تطبیق دارد.

خبرگزاری مهر گزارش داده است که پیدا کردن تخت خالی در بخش اطفال در استان کرمان «بسیار مشکل» شده است. این خبرگزاری وضعیت کرمان را بحرانی توصیف کرده و گزارش داده است که ۲۰ درصد از افراد بستری در کرمان را کودکان زیر ۱۲ سال تشکیل می‌دهند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفته است «اگر در زمان کوتاهی میزان بستری کودکان افزایش یابد با چالشی جدی مواجه می‌شویم.»

گزارش وزارت بهداشت ایران پس از بازرسی ۱۲۳ هزار و ۹۶۲ مدرسه نشان می‌دهد مهم‌ترین تخلف‌ها مناسب‌ نبودن فضای کلاس‌ها با تعداد دانش‌آموزان، رعایت‌نکردن فاصله‌گذاری بین آنها، رعایت‌نکردن فاصله بین صندلی‌ها، عدم رعایت استفاده از ماسک در میان دانش‌آموزان و کارکنان مدرسه، و نبود تهویه مناسب عنوان شده است.

XS
SM
MD
LG