لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۲

ایران ادعا کرد محموله آدریان دریا۱ را به یک «شرکت خصوصی» فروخته است


در حالی که ایالات متحده نسبت به هرگونه خرید نفت از ایران هشدار داده و گفته است که خریداران نفت ایران مشمول تحریم‌های ایالات متحده خواهند شد، ایران می‌گوید که محموله نفت کشتی آدریان دریا۱ را روی دریا فروخته است.

حمید بعیدی‌نژاد، سفیر جمهوری اسلامی در لندن، که در همین رابطه به وزارت خارجه بریتانیا احضار شده بود، روز چهارشنبه ۲۰ شهریور در توئیتی مدعی شد ایران محموله آدریان دریا۱ را «روی دریا» به یک «شرکت خصوصی» فروخته و به این ترتیب «تعهدی را هم نقض نکرده است.»

وزارت خارجه بریتانیا روز سه‌شنبه ۱۹ شهریور سفیر ایران در لندن را درباره انتقال نفت به سوریه احضار کرده بود.

دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، سفیر ایران در آن کشور را به خاطر نقض وعده های تهران بر سر مقصد نفتکش آدریان دریا ۱ به وزارت خارجه بریتانیا احضار کرد.

جبل الطارق این نفتکش را که پیشتر «گریس۱» نام داشت، مدتی توقیف کرده بود، اما بعد از وعده های ایران، آن را رها کرد.

همچنین یک وب سایت ردیابی نفتکش‌های در آب‌های بین المللی به نام «تانکر ترکرز» ۱۸ شهریور، ادعای مقامات ایران مبنی بر «فروش نفت» و «رسیدن محموله این نفتکش به مقصد» را رد کرد و نوشت که با بررسی تصاویر ماهواره‌ای موجود به این نتیجه رسیده است که آدریان دریا هنوز تخلیه نشده است.

تکلیف محموله این نفتکش ایرانی در حالی نامشخص باقی مانده است که بر اساس آمارهایی که شرکت اطلاعات انرژی و ردیابی نفتکش «کپلر» روز چهارشنبه، ۲۰ شهریور ماه، در اختیار رادیو فردا گذاشت «میزان ذخیره نفت بی‌مشتری ایران در پایان ماه گذشته میلادی، اوت، به عدد بی‌سابقه ۱۲۰ میلیون بشکه رسید.»

آمریکا در ماه آوریل اعلام کرده بود که قصد دارد خرید نفت از ایران را به صفر برساند و دیگر هیچ معافیتی در زمینه خرید نفت از ایران داده نخواهد شد. اخیرا نیز وزیران خارجه و خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا تاکید کردند که کارزار فشار حداکثری علیه ایران کارساز بوده و ادامه دارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG