لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۸

ایران: تحریم ها بر صادرات نفت بی اثر است


یک مقام نفتی ایران می گوید صادرات نفت ایران در سطح عادی جريان دارد، و تحریم های در این مورد بی اثر بوده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، محمد علی خطیبی طباطبائی، مدیر امور بین المللی شرکت ملی نفت ایران، گفته است «چیزی غیرعادی نمی بینم. تقریبا همه چیز به روال عادی پیش می رود.»

وی هیچ رقمی درباره میزان صادرات کنونی نفت ایران ارائه نداد.

مشتریان عمده نفت ایران، در واکنش به فشارهای اتحادیه اروپا و تحریم های مصوب آمریکا، که با هدف محدود ساختن درآمدهای نفتی و برنامه اتمی تهران وضع شده است، خرید های خود را به میزان قابل توجهی کاهش داده اند.

واردات ژاپن از نفت ایران در ماه ژوئیه، به موجب آمار هفته گذشته وزارت بازرگانی، برای اولین بار پس از سال ۱۹۸۱ به صفر رسيد. ژاپن در مقابل، واردات نفت از امارات متحده عربی عراق و صادرکنندگان دیگر را آغاز کرده است.

آفریقای جنوبی نیز در ماه ژوئیه، بنا به آمار گمرک، از ایران نفت وارد نکرد. این کشور یک چهارم نفت خام مورد نياز خود را از ایران وارد می کرد.

تحریم های مصوب اتحادیه اروپا در عین حال شامل بیمه محموله های نفتی ایران نیز می شود. تهران پوشش های بیمه ای یک میلیارد دلاری برای کشتی های حامل نفت ایران را ارائه داده است.

طباطبائی می گوید «این اقدام در ماه های اخیر انجام شد و همه دیدند که شرکت های بیمه توانستند یک میلیارد دلار پوشش بیمه ای برای این کار ایجاد کنند».
XS
SM
MD
LG