لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۱

افت قیمت نفت همزمان با آغاز مذاکرات اتمی ایران


همزمان با اولین روز گفتگوها پیرامون برنامه اتمی ایران در روز سه شنبه ۱۵ اکتبر قیمت نفت کاهش یافت.

تحلیلگران صنعت نفت و انرژی معتقدند افت قیمت نفت به دلیل شرایط نامطمئن بدهی های ایالات متحده و ارائه طرح پیشنهادی ایران برای دستیابی به راهکاری برای خروج از بن بست برنامه اتمی کشور بوده است.

قیمت نفت خام برنت ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه صبح روز سه شنبه به ۱۱۰ دلار و ۴۲ سنت رسید. این افت قیمت معادل بیش از یک دلار کاهش قیمتی است که بازار نفت در دو جلسه پیشین شاهد بود.

قیمت نفت ایالات متحده بشکه ای ۳۲ سنت افت داشت و به ۱۰۲ دلار و ۹ سنت رسید.

رهبران سنا و مجلس نمایندگان ایالات متحده تاکید کرده اند برای اجتناب از نکول بدهی های دولت ایالات متحده نهایت تلاش خود را به کار می گیرند.

نمایندگان جمهوری خواهان و مشاوران این جزب در کنگره اعلام کرده اند مجلس نمایندگان ایالات متحده امیدوارند تا برای لغو تعطیلی بخش هایی از دولت فدرال دیدگاه های مدنظر خود را اعمال کنند، برنامه ای که با طرحی که سنا پس از گفتگوهای روز سه شنبه ارائه کرد، متفاوت خواهد بود.

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران گفتگوهای روز سه شنبه در ژنو را «خوب» خوانده و گفته است به نظر او طرح پیشنهادی (ایران) از ظرفیت دستیابی به راه حل و توافق برخوردار است».

تحلیلگران می گویند بازگشت ایران به بازارهای جهانی و به سطوح صادرات سال های گذشته ماه ها و شاید سال ها طول بکشد.

اندی لیبو، معاون شرکت «Jefferies Bache» در نیویورک می گوید «کمی ناپخته خواهد بود اگر براساس شرایط ایران نفت بازارهای جهانی را بفروشید چون لغو تحریم ها و بازگشت بشکه های نفت این کشور به بازار خیلی طول خواهد کشید».

ایالات متحده روز دوشنبه جلسه ای برای ارزیابی چشم انداز کاهش تحریم های ایران برگزار کرد، اما تحریم ها در شرایطی کاهش پیدا خواهند کرد که تهران نگرانی های جامعه بین الملل از برنامه اتمی این کشور را با سرعت بیشتری رفع کند.

اولین دور مذاکرات پس از آغاز به کار دولت حسن روحانی، رئیس جمهوری جدید ایران روز سه شنبه در ژنو آغاز شد. آقای روحانی تلاش کرده است تا مناسبات ایران با غرب را بهبود بخشد و راه را برای لغو تحریم هایی هموار کند که صادرات نفت این کشور را به بیش از ۱ میلیون بشکه در روز کاهش داده است.

تحلیلگران می گویند اگر تهران صادرات نفت را با سطوح پیشین از سر بگیرد، احتمال دارد قیمت نفت ۱۰ دلار کاهش پیدا کند.

پیروز موسوی، مدیرکل «شرکت ترمینال های نفت ایران» روز ۹ اکتبر اعلام کرد ایران ظرفیت صادرات نفت خام کشور را به ۵ میلیون بشکه در روز رسانده است.

آقای موسوی ضمن اشاره به بازسازی و احیای تاسیسات نفت خام و راه اندازی چهار تاسیسات نفتی جدید در ماه فوریه سال آینده ظرفیت ذخایر ترمینال نفتی خارک به ۲۸ میلیون بشکه نفت خام در روز افزایش خواهد یافت.

ایران دارای سومین ذخایر نفت و دومین منابع گاز طبیعی جهان است.

بنا به گزارش رسانه های ایران، ذخایر نفت ایران هم اکنون بیش از ۵۶۰ میلیارد بشکه و ذخایر نفت قابل تجدید کشور ۱۴۰ میلیارد بشکه تخمین زده شده است.
XS
SM
MD
LG