لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۱۷

مذاکرات ایران و شش قدرت جهانی از سرگرفته شد


ایران و شش قدرت جهانی برای کاهش اختلاف بر سر امتیازهایی که تهران باید در برابر کاهش تحریم ها با آن ها موافقت کند، تلاش تازه ای را آغاز کرده اند.

به گزارش آسوشیتدپرس، این مذاکرات روز جمعه در نیویورک با حضور مقام هایی از ایران، آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان آغاز شد و ممکن است جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و همتایان او هفته آینده به آن ملحق شوند. نزدیک شدن ضرب الاجل ۳ آذر – ۲۴ نوامبر – برای توافق، بر فشار بر دو طرف می افزاید.

ایران گفته است به رسیدن به توافق اتمی متعهد است. اما تحلیلگران می گویند شانس موفقیت پیشاپیش ضرب الاجل زیاد نیست.

چگونگی برنامه غنی سازی اورانیوم ایران بزرگترین مانع پیشرفت تلقی می شود. تهران می گوید علاقه ای به تسلیحات اتمی ندارد و اورانیوم را فقط برای تولید سوخت راکتور غنی می کند. اما واشنگتن می خواهد غنی سازی محدود شود زیرا همچنین می تواند در ساختن کلاهک اتمی بکار رود.

در این میان، رویترز به نقل از گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید ایران برای رعایت شرایط توافق نامه موقت با قدرت های جهانی گام هایی بر می دارد، و ممکن است غرب آن را، در حالی که مذکرات از سر گرفته می شود، عملی مثبت تلقی کند.

یافته های آژانس همچنین روشن می سازد که ایران به انجام تعهدهای خود بر اساس توافق نامه ادامه می دهد. افزون بر این، همان گونه که به هنگام تمدید چهار ماهه آن در ژوئیه موافقت شد، از مقداری از اورانیوم بیشتر غنی شده برای تولید سوخت استفاده می کند – عملی که به گفته کارشناسان کار برد آن را در ساختن بمب دشوارتر می سازد.

XS
SM
MD
LG