لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۴

وزیر خارجه آلمان: ضرب الاجل جدید، آخرین شانس برای توافق هسته‌ای


وزیر امور خارجه آلمان می گوید ماه های آینده تا ضرب الاجل جدید برای توافق هسته ای با ایران، ممکن است آخرین شانس جهت حل صلحجویانه درازمدت مساله باشد.

فرانک والتر اشتاینمایر روز شنبه در بیانیه ای از ایران خواست نشان دهد آماده است تمام تردید ها در مورد مقاصد اتمی خود را برطرف کند.

او بیانیه را چند ساعت پس از آن صادر کرد که ایران و شش قدرت جهان اعلام کردند مذاکرات تا ۲۴ نوامبر تمدید شده است.

کاترین آشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، بیانیه مشترکی را در وین قرائت کرد که یادآور می شود در مورد توافق نهایی برای مهار برنامه هسته ای ایران در برابر لغو تحریم ها، «پیشرفتی محسوس» صورت گرفته است. اما بیانیه، که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران آنرا به فارسی تکرار کرد، می گوید « هنوز شکاف های عمده ای در برخی از مسائل عمده وجود دارد که حل آنها زمان و کوشش بیشتری را ایجاب می کند.»

لورن فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه نیز روز جمعه در بیانیه ای گفت پاریس امیدوار است تمدید مذاکرات به ایران اجازه دهد برای رسیدن به توافقی ماندگار آنچه را او گزینش های «ضروری» توصیف کرد، انجام دهد.

توافق مقدماتی که در نوامبر گذشته صورت گرفت، قرار بود روز یکشنبه – ۲۰ ژوئیه – منقضی شود.

بر اساس شرایط تمدید مذاکرات، ایران قادر خواهد بود به ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار دیگر از دارائی های مسدود شده خود دسترسی پیدا کند. در مقابل، ایران باید به کاهش غلظت موجودی اورانیوم ۲۰ درصد غنی شده جهت استفاده بعنوان سوخت در رآکتور پژوهشی پزشکی، ادامه دهد.

علیرغم آزاد ساختن بخشی از پول های ایران، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه ای از وین گفت اکثر «درآمدهای نفتی مسدود شده ایران، همچنان دور از دسترس باقی خواهد ماند.» و مقامات آمریکایی هشدار دادند اکثر تحریم ها برجا می ماند.

بدبینان در امریکا و نقاط دیگر، براین باورند ایران با ادامه مذاکرات فقط وقت می خرد. تند روهای ایران برنامه هسته ای کشور خود را یک منبع غرور ملی می بینند و با محدود ساختن آن مخالفند.

XS
SM
MD
LG