لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۲

نشانه های پاکسازی در مجتمع نظامی پارچین


مجتمع پارچين
مجتمع پارچين
تصویرهای ماهواره ای که یک سازمان پژوهشی امریکا به دست آورده حاکی است که امکان دارد ایران برآن باشد رگه های آزمایش تسلیحات اتمی را از مرکز نظامی پارچین پاک کند.

پژوهشکده علوم و امنیت بین المللی در واشنگتن گفت تصویرها، که روز پنجشنبه در وب سایت آن منتشر شد، دو ساختمان کوچک را در همان محل نشان می دهد، در حالی که اتاقک مظنون به انجام آزمایشات در آن خراب شده است.

در گزارش پژوهشکده همچنین گفته شده «جای ماشین های سنگین و علائم گسترده ای از خاکبرداری» می تواند در سراسر مرکز، که بخشی از مجتمع نظامی پارچین است دیده شود.
پژوهشکده علوم و امنیت بین المللی می گوید تصویرهای ماهواره ای در ۵ خرداد گرفته شد و تصویرهای دیگری را که نشان می داد ایران فعالیت های پاکسازی در پارچین را آغاز کرده است تایید می کند.

تصویرهای جدید همچنین «پرسش های بیشتری را درباره کوشش های ایران برای از بین بردن شواهد فعالیت های تسلیحاتی اتمی گذشته مطرح می سازد.»


قدرت های غربی بر این گمانند که ایران در پژوهش های تسلیحات اتمی در مجتمع پارچین درگیر بوده است و آژانس بین المللی انرژی اتمی تلاش کرده است به مرکز دسترسی پیدا کند. تهران می گوید پارچین مرکزی برای تسلیحات متعارف است و بر صلحجویانه بودن برنامه اتمی خود تاکید می کند.
XS
SM
MD
LG