لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۱

۲۰۰ کیلوگرم اورانیوم رقیق سازی یا اکسید شد


علی اکبرصالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران (چپ) به همراه یوکیو آمان رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی (راست) در تهران - ۱۱ نوامبر ۲۰۱۳
علی اکبرصالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران (چپ) به همراه یوکیو آمان رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی (راست) در تهران - ۱۱ نوامبر ۲۰۱۳
دو روز پس از انتشار اخبار مربوط به گزارش ماهانه آژانس بین المللی اتمی مبنی بر آن که ایران بیشتر ذخیره اورانیوم غنی شده خود را رقیق کرده است، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران از رقیق سازی و همچنین تبدیل بیش از ۲۰۰ کیلوگرم از ذخایر اورانیوم آن کشور خبر داد.

خبرگزاری رویترز روز یکشنبه، ۳۱ فروردين ماه (۲۰ آوريل) در گزارشی نوشت که علی اکبر صالحی در گفتگویی که روز شنبه با شبکه عرب زبان العالم – متعلق به صدا و سیمای ایران – انجام داد گفته بودکه این اقدام در راستای توافق موقت هسته ای سال گذشته بین ایران و قدرت های جهانی است.

آقای صالحی گفت «بر اساس توافقی که با غرب داشتیم، قرار بود نیمی از ۲۰۰ کیلوگرم ذخیره اورانیوم خود را رقیق سازی کنیم و نیمی دیگر را به اکسید اورانیوم تبدیل کنیم.»

ایران و شش قدرت جهانی آمریکا، فرانسه، بریتانیا، روسیه، چین و آلمان، موسوم به گروه ۱+۵، در آذر ۱۳٩۲ در شهر ژنو (سوئیس)، به یک توافق هسته ای موقت رسیدند که بر مبنای آن برخی محدودیت ها در برنامه هسته ای ایران باید اعمال شوند تا در ازای آن، بخشی از تحریم های اعمال شده علیه تهران برچیده شوند.

روز پنجشنبه، ۲۷ فروردين ماه (۱۷ آوريل) خبرگزاری ها از گزارش تازه آژانس بین المللی انرژی اتمی خبر دادند که در آن گفته شد ایران در حال عمل کردن به مفاد توافق اولیه هسته ای با گروه ۱+۵ است و تا کنون حدود ۷۵ درصد از ذخایر اورانیوم با غنای بالای خود را رقیق سازی کرده است.

این گزارش گفته است ایران در راه اندازی تاسیساتی که نیاز دارد، تا پیش از مهلت تعیین شده ۲۰ ژوییه به تعهدات داده شده در توافق بطور کامل عمل کند، با تاخیر روبروست. از طرف دیگر گزارش آژانس می گوید که ایران ساخت و نصب دستگاهی را که می تواند اورانیوم باغنای پایین، موسوم به LEU را به اورانیوم با غنای بالا تبدیل کند به تأخیر انداخته است.

آقای صالحی همچنین گفت تهران آمادگی دارد در ظرف ماه آینده پاسخ تمام شش پرسش مطرح شده از جانب آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد فعالیت های هسته ای ایران را ارائه دهد، و به گفته او، ایران «دیگر هیچ مشکلی با آژانس در موضوع هسته ای» ندارد.

تلویزیون دولتی ایران نیز روز گذشته، از رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نقل کرد که در پی پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران برای انجام تغییراتی در راکتور آب سنگین اراک، اختلاف بین ایران و قدرت های جهانی در این مورد «عملا برطرف شده است.»

قرار است ایران و نمایندگان قدرت های جهانی در ۲۳ ارديبهشت ماه (۱۳ ماه مه) در وین مذاکره کنند.
XS
SM
MD
LG