لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۹

آژانس می گوید ایران در کار بازرسی اتمی اخلال می کند


یوکیا آمانو، رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی هشدار داده است که قادر به تأیید صلح آمیز بودن برنامه اتمی جمهوری اسلامی نیست زیرا تهران با آژانس همکاری کامل ندارد.

آقای آمانو این سخنان را روز دوشنبه پس از آن ایراد کرد که ایران ورود دو تن از بازرسان باتجربه آژانس به این کشور را رد کرد.

به گفته رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی مخالفت های ایران روند بازرسی را مختل می کند.

ایالات متحده و متحدانش به فعالیت های اتمی ایران مظنون هستند و می گویند ایران در پوشش فعالیت های صلح آمیز اتمی در تلاش برای سلاح اتمی است. تهران می گوید برنامه های اتمی اش صلح آمیز و برای تولید انرژی است. تهران همچنین بازرسان را به انتشار اخبار کذب متهم کرده است.

یوکیو آمانو در جلسه شورای حکام آژانس که روز دوشنبه در وین برگزار شد از بیطرفی بازرسان ابراز اطمینان کرد. آژانس روز دوشنبه «هرمن ناکارتس» بازرس بلژیکی را به عنوان بازرس ارشد انتخاب کرد.

آقای ناکارتس بر بخش حفاظت آژانس نظارت خواهد داشت که مسئول تحقیق بر فعالیت های اتمی ایران و بازبینی و جلوگیری از تبدیل آن به برنامه تسلیحاتی است.

تازه ترین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید ایران بر خلاف قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد به غنی سازی اورانیوم ادامه می دهد. بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد روز دوشنبه در نیویورک این گزارش را «منبع نگرانی» خواند. آقای بان خواستار همکاری کامل ایران با آژانس برای حل تمامی مسائل مرتبط با برنامه های اتمی جمهوری اسلامی شد.

گلین دیویس فرستاده آمریکا با آژانس بین المللی انرژی اتمی مقامات ایرانی را به تلاش برای ارعاب بازرسان متهم کرد.

سازمان ملل متحد به دلیل سرپیچی ایران از درخواست جامعه بین الملل و ادامه غنی سازی اورانیوم، تحریم هایی را علیه جمهوری اسلامی اعمال کرده است.

اورانیوم غنی شده کاربرد دوگانه دارد و می توان از آن هم به عنوان سوخت اتمی و هم در تولید سلاح استفاده کرد.

XS
SM
MD
LG