لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۰

آمانو کارشکنی ايران را عليه بازرسان آژانس مورد انتقاد قرار داد


يوکيا آمانو، مديرکل آژانس بين المللی انرژی اتمی، در آغاز نشست فصلی شورای حکام آژانس با ابراز ترديد نسبت به صلح آميز بودن فعاليتهای هسته ای ايران از کارشکنی مقامات ايرانی عليه بازرسان آژانس انتقاد کرد.

مدير کل آژانس اتمی سازمان ملل متحد در آغاز نشست فصلی شورای حکام آژانس که روز دوشنبه در وين پايتخت اتريش برگزار شد، از مخالفت مداوم مقامات ايرانی با ورود بازرسان و کارشکنی در ادامه کار اين بازرسان در ايران از جمله اخراج دو تن از اين بازرسان انتقاد کرد و نسبت به صلح آميز بودن فعاليتهای هسته ای ايران ابراز ترديد کرد.

يوکيا آمانو با اشاره به دو بازرس اخراج شده از ايران گفت «من کاملاً مطمئن ام که اين دو بازرس بسيار باتجربه و قابل اعتماد هستند و من صددرصد پشتيبان آنان هستم.»

مديرکل آژانس همچنين گفت ادعای هفته گذشته يک گروه مخالف دولت ايران مبنی بر وجود تأسيسات مخفی هسته ای جديد را در ايران، مورد تحقيق قرار خواهد داد. مديرکل آژانس افزود که «ما از طريق رسانه ها از اين اطلاعات آگاه شديم و هم اينک در حال بررسی اين داده ها هستيم. اما در اين مرحله چيزی بيش از اين برای ارائه نداريم.»

اما علی اصغر سلطانيه نماينده دائمی ايران در آژانس در دفاع از اخراج بازرسان آژانس گفت در حالت عادی و همزمان ده تا دوازده بازرس سرگرم بازرسی فعاليتهای هسته ای در ايران هستند. ما تاکنون به بيش از ۱۵۰ بازرس آژانس اجازه داده ايم هر زمان بخواهند برای بازرسی به ايران بيايند.

علی اصغر سلطانيه همچنين با انتشار يک نامه رسمی نسبت به گزارش مديرکل آژانس درباره فعاليتهای هسته ای ايران اعتراض کرد و آن را تحت فشارهای خارجی دانست.

همزمان گلن ديويس، نماينده آمريکا در آژانس بين المللی اتمی، در واکنش به گزارش مديرکل آژانس اتمی درباره مشکل هسته ای ايران گفت «از ديدگاه ما کشوری که براساس گزارش آژانس از سفر بازرسان اتمی ممانعت کند، مشکل ساز و نگران کننده است.»

نماينده ايالات متحده در آژانس بين المللی اتمی افزود «اين گزارش به صورت بارزی روشن ميکند که ايران هنوز از پاسخ به نگرانی های جامعه بين المللی سرباز می زند، وحشتناکتر از آن اينکه ادامه کسب دانش مربوط به توانايی سلاحهای هسته ای است. پيام ما به همه اعضای آژانس اين است که ما بايد در همکاری بايکديگر گزينه ای پايه ای را پيش روی ايران بگذاريم که بداند چه بهای سنگينی بايد بپردازد.»

آژانس بين المللی اتمی روز دوشنبه «هرمن ناک آرتس»، کارشناس هسته ای بلژيکی را بعنوان رييس جديد بازرسی خود انتخاب کرد تا فعاليتهای هسته ای کشورها را به منظور جلوگيری از گسترش سلاحهای هسته ای ديده بانی و راستی آزمايی کند.

آژانس بين المللی اتمی روز ششم سپتامبر برابر با پانزدهم شهريور طی گزارشی يازده صفحه ای درباره فعاليتهای اتمی ايران اعلام کرد اخراج دو تن از بازرسان باتجربه آژانس از ايران کار ديدبانی از تاسيسات هسته ای ايران را عملاً مشکل کرده است.

XS
SM
MD
LG