لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۹

ایران مدعی پیشرفت های اتمی شد


ایران مدعی پیشرفت های اتمی شد
ایران مدعی پیشرفت های اتمی شد

ایران با رونمایی آنچه آنرا نسل جدیدی از سانتریفیوژ ها برای شتاب بخشیدن به غنی سازی اورانیوم می نامد، و با نخستین میله های سوخت که در داخل تولید شده است، توانایی های اتمی پیشرفته خود را جشن می گیرد.

ایالات متحده آمريکا اخبار منتشر شده از سوی ايران را مبالغه خواند و بی اهميت جلوه داد و اعلام کرد ايران در تلاش برای دور کردن توجه از انزوای روز افزون ديپلماتيک و مشکلات اقتصادی ناشی از تحريم هاست.

خبرگزاری نیمه رسمی فارس روز چهارشنبه گزارش داد سانتریفیوژ ها را در مرکز غنی سازی اورانیوم در نطنز نصب شده و بکار پرداخته اند.

روز چهارشنبه همچنین تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی تصویرهای محمود احمدی نژاد رییس جمهوری را هنگامی که میله های اورانیوم ۲۰ درصد غنی شده را در داخل یک رآکتور اتمی که برای پژوهش های پزشکی بکار می رود قرار می داد پخش کرد. رآکتور که ۴۳ سال پیش ساخته شد، ایزوتوپ اتمی برای بیماران سرطانی تولید می کند، و انتظار می رود بزودی موجودی سوخت وارداتی آن تمام شود.

رسانه های ایران همچنین گزارش دادند که محمود احمدی نژاد برای اعلام «فعال شدن کامل» مجتمع زیر زمینی غنی سازی فوردو آماده می شود. این مرکز در داخل کوهی در نزدیکی قم ساخته شده است.

سرگئی ریابکوف معاون وزارت امور خارجه روسیه روز چهارشنبه گفت یک ایران مجهز به تسلیحات اتمی «گزینه ای برای روسیه» نیست، و نگرانی خود را نسبت به پیشرفت تهران در کوشش های اتمی ابراز داشت.

روز چهارشنبه همچنین اتحادیه اروپا گفت پاسخ ایران را به نامه ای که کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه فرستاد دریافت کرده است. نامه از ایران دعوت می کرد به روند مذاکره با قدرت های غربی برای بحث در باره برنامه اتمی باز گردد.

مذاکرات بین ایران و پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد بعلاوه آلمان - معروف به گروه پنج بعلاوه یک - سال پیش در استانبول برگزار شد، اما نتیجه ای ببار نیامد.

ایران دستاوردهای جدید را گام هایی در کوشش های کشور برای کسب مهارت در چرخه کامل سوخت اتمی، علیرغم تحریم های غرب و سازمان ملل متحد، توصیف کرده است.

در تحولی جداگانه، وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران گفت تهران در حال حاضر صادرات نفت خام به شش کشور اتحادیه اروپا را قطع نخواهد کرد. رسانه ها گزارش داده بودند که ایران چنین اقدامی را بررسی می کند. قطع صادرات، آن گونه که در آغاز اعلام شد، بر هلند، اسپانیا، ایتالیا، فرانسه، یونان و پرتغال اثر خواهد گذاشت.

XS
SM
MD
LG