لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۵

هیلاری کلینتون: طرح معاوضه اتمی ایران، یک «ترفند آشکار» است


یک دیپلمات ایرانی هشدار می دهد که اگر شورای امنیت سازمان ملل متحد برای وضع تحریم های بیشتر علیه ایران اقدام کند، تهران ممکن است در معامله اخیر غنی سازی اورانیوم با ترکیه تجدید نظر کند.

سید محمد رضا سجادی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه، می گوید اگر تحریم های جدید بر ایران وضع شود، روشن خواهد شد که کشورهای عضو شورای امینت، انگیزه های سیاسی را دنبال می کنند. خبرگزاری ایتار تاس به نقل از سید محمد رضا سجادی می گوید در چنین صورتی، ایران در توافق خود «تجدید نظر» خواهد کرد.

آقای سجادی این موضوع را یک روز پس از آن عنوان کرد که تهران در نامه ای به آژانس بین المللی انرژی اتمی برنامه خود را برای ارسال ۱۲۰۰ کیلوگرم اورانیوم کمتر غنی شده به ترکیه، در برابر دریافت سوخت با غنای بالاتر برای استفاده در یک رآکتور پزشکی در تهران، تشریح کرد.

با این حال، هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا، روز سه شنبه در پکن به خبرنگاران گفت در این طرح «نارسایی ها و کمبودهایی» وجود دارد که به نگرانی هایی جامعه بین المللی پاسخ نمی دهد. او معامله را یک «ترفند آشکار» برای پرهیز از عمل شورای امنیت نامید.

کلینتون گفت درباره «کمبودها» در پاسخ ایران با مقامات چین بحث کرده است.

روز سه شنبه همچنین دیوید کامرون، نخست وزیر جدید بریتانیا، در پارلمان گفت به باور او زمان آن است که بر شدت فشار بر ایران افزوده شود. کامرون گفت دولت او می خواهد وضع تحریم های سخت تر سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا مسلم شود.

کامرون گفت ایران حتی اگر قرارداد غنی سازی اورانیوم را رعایت کند، باز هم نیمی از موجودی اورانیوم کمتر غنی شده خود را نگاه خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG