لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۴

باراک اوباما موافقت با پیش نویس قطعنامه تحریم های جدید علیه ایران را تحسین می کند


باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا می گوید از توافق ایالات متحده با دیگر قدرت های جهانی در مورد پیش نویس قطعنامه وضع تحریم های سخت تر علیه ایران، خشنود است.

آقای اوباما روز چهارشنبه در کنفرانس خبری مشترکی با فلیپیه کالدرون، رییس جمهوری مکزیک گفت دو رهبر بر این عقیده هستند که لازم است ایران به تعهدات بین المللی خود پای بند بماند یا با تحریم های بیشتر روبرو شود.

پیشتر در روز چهارشنبه، مقامات جمهوری اسلامی ایران پیش نویس قطعنامه شورای امنیت برای وضع چهارمین دور تحریم ها را رد کرده اند.

مجتبی ثمره هاشمی، مشاور ارشد محمود احمدی نژاد رییس جمهوری، روز چهارشنبه در مصاحبه با رسانه های ایران، پیش نویس را «غیر قانونی» نامید و رد کرد.

علی اکبر صالحی معاون رییس جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی، نیز گفت که آمریکا و دیگر قدرت های جهانی در صورت تصویب تحریم های جدید، خود را بی اعتبار خواهند ساخت. صالحی گفت بحث درباره تحریم های جدید کمرنگ شده و این پیش نویس آخرین تلاش آمریکا و متحدان آن است.

پیش نویس قطعنامه، که در شورای امنیت در دست بحث و بررسی است، تحریم تسلیحاتی، برقراری محدویت هایی بر فعالیت های موشکی بالیستیکی ایران، و بازرسی های بیشتر کشتی های مظنون به حمل محموله های مرتبط با برنامه اتمی ایران را شامل می شود.

آمریکا روز سه شنبه اعلام کرد حمایت روسیه و چین از قطعنامه را جلب کرده است.

سوزان رایس نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد، گفت قطعنامه پیشنهادی بر قطعنامه های موجود استوار است و قدرت بیشتر به آنها می دهد. او گفت هدف این است که بر هزینه های خودداری رهبری ایران از متوقف ساختن غنی سازی اورانیوم افزوده شود.

XS
SM
MD
LG