لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۵

علی اکبر صالحی: ایران به ۲۰ مرکز برای غنی سازی اورانیوم نیاز دارد


علی اکبر صالحی: ایران به ۲۰ مرکز برای غنی سازی اورانیوم نیاز دارد
علی اکبر صالحی: ایران به ۲۰ مرکز برای غنی سازی اورانیوم نیاز دارد

رییس سازمان انرژی اتمی ایران می گوید کشور او برای تولید سوخت نیروگاه های اتمی خود به ۲۰ واحد غنی سازی اورانیوم احتیاج دارد.

علی اکبر صالحی روز شنبه گفت ایران به ۲۰ هزار مگاوات برق نیاز دارد، که ۲۰ برابر سوخت اتمی را که می تواند در تاسیسات نطنز تولید شود ایجاب می کند.

اظهارات صالحی، دومین بیانیه ای است که ایران ظرف یک هفته برای توسعه برنامه اتمی خود صادر می کند، و درخواست های سازمان ملل متحد برای متوقف ساختن غنی سازی اورانیوم را نادیده می گیرد.

صالحی همچنین گفت ایران قصد ندارد از پیمان ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی خارج شود و اظهار نظر کرد کشورهای غربی سعی دارند تهران را به چنین کاری مجبور کنند.

ایران قبلا گفته است در عضویت در پیمان نفعی نمی بیند.

روز شنبه همچنین سیعد جلیلی، رییس شورای امنیت ملی ایران، برای گفت و گو با مقامت ترکیه درباره مسائل مورد علاقه از جمله برنامه اتمی ایران به آنکارا رفت.

تحلیلگران می گویند ترکیه می تواند در معامله نهایی اتمی بین ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی میانجیگری کند.

یک شنبه پیش، پس از آن که آژانس بین المللی انرژی اتمی با تصویب قطعامنه ای از ایران به دلیل ساختن دومین تاسیسات غنی سازی اورانیوم انتقاد کرد، مقامات جمهوری اسلامی اعلام کردند قصد دارند ۱۰ واحد جدید غنی سازی اورانیوم بسازند.

روز جمعه، یک مقام اتمی ایران گفت تهران فقط حداقل اطلاعات مربوط به تاسیسات طرح شده را به آژانس بین المللی انرژی اتمی ارائه خواهد داد.

رسانه های ایران به نقل از ابوالفضل زهره وند گفتند ایران آژانس را تا شش ماه پیش از آغاز تولید در تاسیسات آگاه نخواهد ساخت.

XS
SM
MD
LG