لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۱

ایران می گوید ظرف ۴۸ ساعت به پیشنهاد سازمان ملل متحد پاسخ خواهد داد


ایران می گوید ظرف ۴۸ ساعت به پیشنهاد سازمان ملل متحد پاسخ خواهد داد
ایران می گوید ظرف ۴۸ ساعت به پیشنهاد سازمان ملل متحد پاسخ خواهد داد

در این میان محمود احمدی نژاد می گوید ایران به برنامه اتمی خود ادامه خواهد داد

تلویزیون دولتی ایران می گوید تهران چارچوب کلی توافق غنی سازی اورانیوم را قبول خواهد کرد ، اما خواهد خواست «تغییرات مهمی» در آن داده شود.

تلویزیون این موضوع را روز سه شنبه به نقل از مقامات نامشخصی که به تیم مذاکرات اتمی جمهوری اسلامی ارتباط دارند عنوان کرد و همچنین گفت ایران «ظرف ۴۸ ساعت» رسما به پیشنهاد سازمان ملل متحد پاسخ خواهد داد.

پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی اتمی ایجاب می کند ایران اورانیوم خود را برای غنی سازی در سطحی پایین به خارج بفرستد. هدف طرح که ایران از غنی سازی اورانیوم به نقطه ای که بتواند از آن برای تولید تسلیحلات اتمی استفاده کند، باز داشته شود.

در این میان محمود احمدی نژاد، رییس جمهوی ایران، می گوید ایران به برنامه اتمی خود ادامه خواهد داد. او روز سه شنبه در جریان دیدرای با رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه در تهران، در اشاره ای به اسراییل گفت وقتی یک «رژیم غیر قانونی» تسلیحات اتمی دارد، برای کشورهای دیگر غیر ممکن است که از حق داشتن «انرژی اتمی صلحجویانه» محروم بمانند. اردوغان گفته است از برنامه اتمی ایران حمایت می کند.

در پاریس برنارد کوشنر، و زیر امور خارجه فرانسه، روز شنبه از کندی روند مذاکرات با تهران ابزار ناراحتی کرد و تهران را متهم ساخت که از تاکیتیک های تاخیری استفاده می کند.

در این حال، تیم چهار نفری کارشناسان سازمان ملل متحد برای دومین روز از تاسیسات تازه کشف شده غنی سازی اورانیوم در نزدیکی شهر قم بازرسی کرد. آنها سعی دارند بفهمند آیا ایران از این تاسیسات، آن گونه که مقامات جمهوری اسلامی اصرار دارند، برای مقاصد صلحجویانه استفاده می کند یا نه.

XS
SM
MD
LG