لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۱۱

دیدار کارشناسان ایران و قدرتهای غربی در وین


ایران و ۶ قدرت بزرگ روز چهارشنبه مذاکرات در سطح کارشناسی را در وین آغاز کردند.
رویترز درگ زارشی می گوید مقصود از جلسه دو روزه این است که دو طرف برای گفت و گوهای سیاسی سطح بالای هفته آینده در ژنو آماده شوند. دیپلمات های غربی گفتند مذاکرات ژنو، که دریک مجتمع سازمان ملل متحد صورت می گیرد، می تواند در تعیین رئوس هر توافق مقدماتی برای کاهش غنی سازی اورانیوم در برابر کاستن تحریم ها کارساز باشد. اما آنها یادآور شدند هنوز هیچ توافقی صورت نگرفته است، و علیرغم تماس های دوستانه تر بین دو طرف از زمان روی کارآمدن حسن روحانی، اختلافات عمده باقی است.

آنچه مانعی عمده در رسیدن به توافق تلقی می شود تصمیم ایران به ادامه غنی سازی اورانیوم درسطحی است که در ساختن سلاح اتمی به کار می رود. چند روز پیش علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، با رد گزارش های قبلی، گفت هیچ توقفی در روند غنی سازی صورت نگرفته است.

مذاکرات وین محرمانه و در میان تدابیر امنیتی شدید جریان دارد، و مقامات دو طرف از هر اظهارنظری خودداری کرده اند.

به گزارش رویترز، نمایندگان ایران در مذاکرات با گروه ۵+۱ آمادگی خود را برای پرداختن به نگرانی های غرب از برنامه اتمی ابراز داشتند، اما - به گفته دیپلمات ها - در مورد امتیازهای مشخصی که آنها ممکن است مایل باشند پیشنهاد کنند، پرسش های زیادی وجود دارد.

قدرت های بزرگ می خواهند ایران غنی سازی ۲۰ درصدی را متوقف سازد، موجودی های اورانیوم را به خارج حمل کند و به عملیات در مرکز غنی سازی فوردو را پایان دهد.

ایران گفته است ممکن است حاضر باشد درباره تعلیق غنی سازی درسطح بالا بحث کند، به شرط این که غرب تحریم ها برصنعت نفت و بانکداری را لغو کند، کاری که دولت های غربی نمی خواهند به عنوان اولین گام انجام دهند.

در گزارش رویترز به نقل از رابرت آینهورن، مشاور وزارت امور خارجه آمریکا گفته شده که «ایرانی ها اینک خواهان توافقی هستند که تحریم ها را کاهش خواهد داد. به این منظور، آنها احتمالا برای پیشنهاد امتیازهایی که پیش از انتخابات ریاست جمهوری غیرقابل تصور می نمود آماده می شوند.»
XS
SM
MD
LG