لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۹

بازرسان آژانس می‌گویند در «انبار تورقوزآباد» تهران که نتانیاهو فاش کرده بود، آثار اورانیوم وجود دارد


رویترز روز یکشنبه ۱۷ شهریور در گزارشی اختصاصی از وین نوشت که در نمونه‌های گردآوری شده توسط بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از ساختمانی در تهران که نخست وزیر اسرائیل آن را «انبار مخفی هسته‌ای» نامیده، آثار اورانیوم دیده شده و مسئولان ایرانی هنوز توضیحی درباره آن ارائه نکرده‌اند.

این خبرگزاری از قول یکی از دو دیپلمات منبع این گزارش، که عملیات نظارت آژانس بر فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی را پیگیری می‌کنند، نوشته است که اورانیوم موجود در این نمونه‌ها با درجه بالا غنی‌سازی نشده است؛ به این معنا که به سطح کافی برای ساخت سلاح هسته‌ای خالص نشده است.

این دیپلمات، که هویت او در گزارش فاش نشده می‌گوید توضیحات احتمالی زیادی وجود دارد؛ اما چون ایران هنوز هیچ توضیحی در این ارتباط به آژانس ارائه نکرده، شناسایی منشأ اورانیوم دشوار است و در عین حال روشن نیست که آیا این آثار، بقایای مواد یا فعالیت‌های پیش از توافق ۱۳۹۴ هستند یا پس از آن.

مهرماه سال ۱۳۹۷ بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در سخنرانی خود در سازمان ملل افش کرد که ایران تاسیسات سری در روستایی به نام «تورقوزآباد» از توابع شهر کهریزک در شهر ری دارد. کمی بعد مقامات جمهوری اسلامی این ادعا را مورد تمسخر قراردادند اما با گذشت یکسال، نشانه‌هایی از اورانیوم در آنجا کشف شد.

تردید در مورد صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای رژیم حاکم بر ایران از همان آغاز وجود داشت. روشن شدن زوایای بیشتری از فعالیت‌های پنهان جمهوری اسلامی در این زمینه، نگرانی‌ها از این بابت را افزایش داد و به اعمال تحریم‌های هسته‌ای بر ایران انجامید. هرچند بخش بزرگی از این تحریم‌‌ها با به نتیجه رسیدن توافق هسته‌‌ای برجام در سال ۱۳۹۴ لغو شد، اما ایالات متحده می‌‌گوید که توافق هسته ای با ایران و لغو تحریم‌ها در رفتار رژیم حاکم بر این کشور تاثیر مثبتی نداشته است.

نهایتا پرزیدنت ترامپ با خروج از توافق برجام در اردیبهشت ۱۳۹۷، در دو مقطع در مرداد و آبان سال گذشته، دستور بازگشت تحریم‌های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد.

دولت پرزیدنت ترامپ در یکسال اخیر فشار حداکثری را بر ایران اعمال کرده و گفته است که رژیم ایران باید مثل یک کشور عادی رفتار کند و از تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای، برنامه گسترده موشکی، کمک به تروریسم، و سایر اقدامات تنش برانگیز خود دست بردارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG