لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۵

معاون وزیر خارجه آمریکا: روابط امنیتی ما با اسرائیل از هر زمانی محکم‌تر است


معاون وزیر خارجه آمریکا: روابط امنیتی ما با اسرائیل از هر زمانی محکم‌تر است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:44 0:00

معاون وزیر خارجه ایالات متحده، روز دوشنبه سخنانی در نشست کمیته یهودیان آمریکا، روابط امنیتی اسرائیل و آمریکا را با وجود اختلاف نظر در برخی موارد، محکم‌تر از هر زمان دیگری دانست.

تونی بلینکن با اشاره گفتگوهای جاری اتمی با ایران، گفت «زمانی که پای هدف استراتژیکی، مانند بازداشتن ایران از دستیابی به سلاح هسته‌ای در میان است، حتی یک اینچ فاصله میان ایالات متحده و اسرائیل وجود ندارد.»

آقای بلینکن با شرکت در نشست جهانی کمیته یهودیان آمریکایی کوشید به جامعه یهودیان در مورد حمایت آمریکا از اسرائیل، و نیز درباره موضع دولت باراک اوباما در مذاکرات اتمی با ایران اطمینان خاطر بدهد.

به گفته معاون وزیر خارجه آمریکا، در بیش از ۶۵ سال که از تاسیس کشور اسرائیل می‌گذرد، چه در دوران جنگ یا بحران و چه در زمان آرامش، دولت‌های آمریکا استوار و بدون تزلزل به حمایت از اسرائیل ادامه داده‌اند، ولی هیچ دولت و رئیس جمهوری آمریکا به اندازه پرزیدنت اوباما برای امنیت اسرائیل کار انجام نداده و همکاری دفاعی و استراتژیکی دو کشور نیز هیچگاه قوی‌تر از امروز نبوده است.

آقای بلینکن در سخنرانی خود در مورد توافق احتمالی اتمی با ایران گفت «بگذارید امروز من از این فرصت برای صحبت در مورد نگرانی‌هایی که اینجا و آنجا مطرح است و بسیاری نیز داستان و افسانه است استفاده کنم . توافق اتمی با ایران که ما برای رسیدن به آن کار می‌کنیم افق پایانی ندارد.»

وی افزود «مقررات مختلف توافق، دوره‌های مختلف دارد و برخی، از جمله تعهد ایران به انجام همه تعهدات عدم گسترش اتمی و تولید نکردن بمب اتمی و علاوه بر آن، دسترسی عمیق و دقیق بازرسی پروتوکلهای اضافی برای ابد ادامه خواهد یافت».

معاون وزیر خارجه آمریکا در بخش دیگری از سخنرانی خود اضافه کرد که ایالات متحده آمریکا همچنان مانند روزنخست مذاکرات بر این باور است که توافق نکردن، بر توافق بد ارجحیت دارد.

آقای بلینگن همچنین تاکید کرد «ما طی مذاکرات فرصت های بسیاری برای انجام یک توافق بد داشتیم، ولی هرگز این کار را نکردیم و نخواهیم کرد.»

اسرائیل و برخی حامیان آن در ایالات متحده منتقد سیاست‌های آمریکا در مذاکرات هسته‌ای با ایران هستند. مقامات اسرائیل بارها از تفاهم میان ایران و ۵+۱ انتقاد کرده‌ و آن را تهدید کننده امنیت اسرائیل دانسته‌اند، اما دولت باراک اوباما تلاش کرده است تا در مورد حفظ امنیت اسرائیل در هر گونه توافق با ایران، به مسئولان این کشور اطمینان بدهد.

XS
SM
MD
LG