لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۶

نتانیاهو در نشست آیپک سخنرانی می کند


بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز دوشنبه ۱۱ اسفند در کنفرانس سیاستگذاری «کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل» موسوم به آیپک، سخنرانی می کند.

نشست سه روزه آیپک روز یکشنبه در شهر واشنگتن آغاز شد. آیپک گروه لابی حامی اسرائیل، ۱۰۰ هزار عضو دارد و در سراسر آمریکا دارای ۱۷ دفتر است.

برگزارکنندگان همایش آیپک انتظار دارند امسال حدود ۱۶ هزار آمریکایی طرفدار اسرائیل در این نشست شرکت کنند.

هدف اصلی آیپک ترغیب نمایندگان مجلس و سناتورها به تصویب قوانینی است که مناسبات ایالات متحده و اسرائیل را ارتقا دهد.

نمایش تازه ترین دست آوردهای علمی اسرائیل و البته سخنرانی سیاستمداران سرشناس آمریکایی و اسرائیلی در دستور کار است.

برخی می گویند آیپک رابطه نزدیکی با حزب لیکود اسرائیل و حزب جمهوریخواه آمریکا دارد. اما این کمیته می گوید تشکیلاتی فراحزبی است و لوایحی که برای آن لابی می کند، همیشه از حمایت جمهوریخواهان و دموکرات ها برخوداربوده است.

در اجلاس امسال شاید حمایت دموکرات ها به میزان سابق نباشد؛ تصمیم نخست وزیر اسرائیل به سخنرانی در کنگره آمریکا بدون اطلاع قبلی کاخ سفید، باعث خشم کاخ سفید و ده ها عضو دموکرات کنگره شده است.

در گذشته، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، جو بایدن، معاون او و جان کری، وزیر خارجه آمریکا در این کنفرانس سخنرانی کرده اند. اما امسال سخنران های دولت آمریکا شخصیتهائی چون سوزان رایس، مشاور امنیت ملی و سمنتا پاور، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد هستند.

چند عضو کنگره آمریکا از هر دو حزب جمهوری خواه و کنگره نیز طی این ۳ روز سخنرانی خواهند کرد که سرشناسترین آنها رابرت منندز، سناتور دموکرات و از تدوین کنندگان لوایح تحریمی علیه ایران است.

XS
SM
MD
LG