لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۸

ایران: مسیر رسیدن به توافق اتمی سخت است


عباس عراقچی - آرشیسو
عباس عراقچی - آرشیسو

یک مذاکره کننده ارشد اتمی ایران گفت تهران و قدرت های جهانی بر سر برنامه اتمی ایران همچنان اختلاف دارند.

عباس عراقچی، معاون وزیر امورخارجه ایران این مطلب را روز پنجشنبه، یک روز پس از مذاکره با نمایندگان سه کشور اروپایی (بریتانیا، آلمان و فرانسه) گفت.

به گزارش رویترز، مذاکرات ایران با سه کشور اروپایی یک هفته بعد از مذاکرات دوجانبه ایران با آمریکا در ژنو صورت گرفت.

عباس عراقچی در پاسخ به سوال خبرنگاران که از او پرسیدند اختلافات چقدر است؟ گفت اختلافات هنوز بزرگ است. اما او ادامه داد: «ما همیشه خوشبین هستیم،...اما مسیر سختی در پیش داریم.»

ایران و شش قدرت جهانی، از جمله روسیه و چین، اولین دور مذاکرات کامل پس از ماه ژوییه را ۲۷ شهریور ماه در نیویورک برگزار می کنند. هدف آنها کاهش اختلافات بر سر بزرگی برنامه غنی سازی اورانیوم و مسائل دیگر خواهد بود.

کشورهای غربی بیم دارند که برنامه غنی سازی اورانیوم با هدف برخورداری از قابلیت ساخت سلاح اتمی دنبال می شود، اتهامی که ایران آن را رد می کند و می گوید از آن برای تولید برق بهره می گیرد.

عراقچی مذاکرات با مقامات اروپایی را مفید خواند و گفت مذاکرات صرفا «مشورت و تبادل دیدگاه ها بود و سعی شد فاصله های میان دو طرف کاهش یابد.»

او گفت امیدواریم هفته آینده در نیویورک شاهد پیشرفت باشیم.

دیپلمات ها می گویند مانع عمده بر سر رسیدن به توافق تعداد سانتریفیوژهایی است که ایران می خواهد برای غنی سازی اورانیوم حفظ کند. تهران با تقاضای کاهش تعداد آنها به کمتر از ۱۹ هزار سانتریفیوژی که اکنون نصب کرده، مخالف است. از این تعداد حدود نیمی را اکنون تهران استفاده می کند.

به گزارش خبرگزاری فارس، پیش از نشست ایران و کشورهای اروپایی در وین، عباس عراقچی از قدرت های جهانی خواست «تقاضاهای غیر منطقی» خود را کنار بگذارند. اورانیوم غنی شده می تواند هم برای تولید سوخت اتمی استفاده شود و هم در ساخت سلاح اتمی به کار آید.

به گزارش رویترز یک دیپلمات مستقر در وین تمدید دوباره مذاکرات اتمی میان ایران و قدرت های جهانی را رد کرده است. ایران و قدرت های جهانی تا ضرب الاجل ۲۴ نوامبر (۳ آذر ماه) فرصت دارند که به یک توافق جامع اتمی برسند که برنامه اتمی ایران را محدود می کند و تحریم های اتمی را بر می دارد.

XS
SM
MD
LG