لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۱

بیانیه ۶۳ کشور در شورای حکام: جمهوری اسلامی به پرسش‌های آژانس پاسخ دهد


مقر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین

آمریکا به همراه ۶۲ کشور دیگر از جمله اعضای اتحادیه اروپا، و کشورهای اطراف ایران نظیر عربستان، امارات، کویت، ترکیه و یمن در بیانیه‌ای از درخواست رافائل گروسی، رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی، که خواستار همکاری جدی جمهوری اسلامی برای حل و فصل مسائل باقی مانده هسته‌ای با این نهاد شده است، حمایت کردند.

آنها گفتند که رئیس آژانس تاکید کرد که برای آنکه سازمانش در مورد ماهیت صلح آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای در ایران بتواند اطمینان دهد، باید مسائل حل نشده هسته‌ای با جمهوری اسلامی ایران تحت تعهدات ایران در توافق جامع پادمان‌ها حمل و فصل شود.

در بخشی از بیانیه مشترک این ۶۳ کشور که سفیر دانمارک روز چهارشنبه آن را ارائه کرد، آمده است که طی ده ماه گذشته جمهوری اسلامی ایران هنوز از نظر فنی توضیح معتبری در مورد ذرات اورانیومی که آژانس آنها را در مکان‌های از پیش گزارش نشده پیدا کرد، ارائه نداده است.

رافائل گروسی نیز روز دوشنبه گفت که جمهوری اسلامی باید درباره ذرات اورانیوم پیدا شده در سایت‌های ورامین و تورقوزآباد توضیح دهد.

این کشورها تاکید کردند که جمهوری اسلامی باید فورا برای حل و فصل این موضوع شفاف‌سازی کند و توضیح معتبری بدهد که برای آژانس بین المللی انرژی اتمی رضایت بخش باشد.

این بیانیه از ایران خواسته است که آژانس را از مکان یا مکان‌های فعلی که ذرات هسته‌ای دستکاری شده در آن‌ها هستند، و یا تجهیزات آلوده به آن ذرات آگاه کند و همچنین کلیه اطلاعات، اسناد و پاسخ‌های مورد نیاز آژانس در این مورد را به آژانس بدهد و اجازه دهد بازرسان و کارشناسان آن به مکان‌ها و مواد مورد نیاز آژانس دسترسی پیدا کنند و اگر برای حل و فصل این موضوع آژانس نیاز به نمونه‌برداری دارد، امکان آن را بدهد.

این کشورها می‌گویند جمهوری اسلامی ایران باید به تعهدات قانونی خود عمل کند.

آنها در بیانیه خود خواستار اجرای «فوری» تعهدات جمهوری اسلامی برای همکاری با آژانس در سه زمینه مواد هسته‌ای کشف شده در مکان‌های از پیش اعلام نشده، شفاف شدن مسئله تطابق نداشتن مقدار مواد هسته‌ای تایید شده توسط آژانس در تاسیسات تبدیل اورانیوم اصفهان (که منشأ آن آزمایشگاه جابر ابن حیان است) با میزانی که جمهوری اسلامی گزارش کرده است، و همچنین در مورد تعهد قانونی ایران برای آگاه کردن زودهنگام آژانس در مورد طراحی و تغییرات تاسیسات تازه هسته‌ای شدند.

آبرام پیلی، معاون فرستاده آمریکا در امور ایران، نیز در همین رابطه روز چهارشنبه در مطلبی که در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) منتشر کرد گفت: «امروز، ایالات متحده در کنار ۶۲ کشور دیگر ایستاد تا حمایت قاطعانه خود از آژانس بین المللی انرژی اتمی و مدیرکل (آن رافائل) گروسی را اعلام کند. ایران باید به طور کامل با آژانس همکاری کند.»

جمهوری اسلامی می‌گوید به دنبال ساخت تسلیحات هسته‌ای نیست. اما کشورهای غربی می‌گویند جمهوری اسلامی ادعای صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای خود را اثبات نکرده است.

XS
SM
MD
LG