لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۵

ایران می گوید ظرف ۱۰ روز از سقف ۳۰۰ کیلو اورانیوم غنی‌شده عبور می‌کند


تصویر آرشیوی از راکتور آب سنگین اراک
تصویر آرشیوی از راکتور آب سنگین اراک

ایران اعلام کرد که ظرف ۱۰ روز آینده، سقف تعیین شده در توافق هسته‌ای موسوم برجام برای تولید اورانیوم غنی‌سازی شده را متوقف کرده و هشدار داد که نیاز به غنی‌سازی ۲۰درصد اورانیوم دارد، رقمی که تنها یک قدم دورتر از سطح تسلیحات هسته‌ای محسوب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیدتپرس، بهروز کمالوندی سخنگوی آژانس هسته‌ای ایران، روز دوشنبه ۲۷ خرداد در جمع خبرنگاران اعلام کرد که ایران تولید اورانیوم غنی شده را تا چهاربرابر افزایش داده و تهران سطح غنی سازی اورانیوم را «بر اساس نیاز کشور» افزایش می دهد.

جمهوری اسلامی پیش از توافق برجام اورانیوم را تا ۳.۵ درصد و در مقطعی تا بالاتر ۲۰ درصد غنی‌سازی می‌کرد؛ اما بعد پذیرفت که میزان آن را به شدت کاهش دهد.

خبر افزایش اورانیوم از سوی جمهوری اسلامی پس از متهم شدن ایران به حملات تانکرهای نفتی در دریای عمان و بالا گرفتن تنش ها در منطقه اعلام شده است.

حملاتی که ایالات متحده می گوید از سوی ایران بوده است. وزیر خارجه ایالات متحده روز یکشنبه ۲۶ خرداد بار دیگر تاکید کرد که جمهوری اسلامی مسئول حمله روز پنجشنبه به نفتکش ها در دریای عمان است.

آمریکا مدارک نقش ایران در حمله به نفتکش ها را عصر پنجشنبه در اختیار شورای امنیت قرار داد.

همچنین امروز کمالوندی با بیان این که تا ۱۰ روز آینده از ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده عبور می‌کنیم،‌گفت که ایران نیاز به غنی سازی ۵درصد برای تامین نیاز نیروگاه بوشهر دارد و همچنین برای راکتور تحقیقاتی تهران نیز نیاز به غنی سازی ۲۰ درصد است.

اظهارات سخنگوی سازمان اتمی ایران در شرایطی است که غنی سازی اورانیوم تا ۲۰ درصد به معنای روند سریع رسیدن از ۲۰ درصد به ۹۰ درصد غنی سازی است چیزی که موجب نگرانی کارشناسان منع گسترش سلاح های هسته ای است.

نگرانی های ایالات متحده از اقدامات جمهوری اسلامی و فشار بیشتر

ایالات متحده می‌گوید که توافق هسته ای با ایران در رفتار این کشور تاثیر مثبتی نداشته است. پرزیدنت ترامپ با خروج از توافق برجام در اردیبهشت ۱۳۹۷، در دو مقطع در مرداد و آبان سال گذشته، دستور بازگشت تحریم‌های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد.

ایالات متحده می‌گوید که جمهوری اسلامی بزرگترین دولت حامی تروریسم است، برنامه موشکی بالیستیک خود را برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ادامه می دهد، و عامل بی‌ثباتی در خاورمیانه است.

آزمایش‌های موشکی ایران پیش از این نیز با واکنش کشورهای غربی مواجه شده بود و آنها بارها از جمهوری اسلامی خواسته بودند تولید و آزمایش این موشک‌ها را متوقف کند.

ایران طی سال‌های اخیر دست به انجام آزمایش‌های موشکی زده است که روی برخی از آنها به زبان‌های مختلف (از جمله عبری) شعار «نابودی اسرائیل» نقش بسته بود.

در سال ۹۷ همچنین چند نقشه افراد وابسته به جمهوری اسلامی برای ترور مخالفان سیاسی در اروپا نیز کشف و منجر به اقدام دیپلماتیک از سوی کشورهای فرانسه،‌ آلمان، دانمارک، و هلند علیه رژیم ایران شد.

وزیر خارجه آمریکا اول خرداد سال گذشته با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است.

برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است.

آمریکا در ابتدای سال ۹۸، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد. این نخستین بار بود که ایالات متحده نیروی نظامی یک کشور را در چنین فهرستی در کنار گروه‌هایی چون القاعده و داعش قرار می‌داد.

همچنین در پی بالا گرفتن تنش ها در منطقه صبح پنجشنبه ۲۳ خرداد، دو نفتکش که از امارات و عربستان به سمت شرق آسیا در حرکت بودند هدف حمله قرار گرفتند. چند ساعت بعد از این حمله، وزیر خارجه ایالات متحده در یک نشست خبری، جمهوری اسلامی ایران را مسئول حمله به نفتکش ها در دریای عمان دانست.

آقای پمپئو گفت که ایران در تاریخ ۲۲ آوریل جهان را تهدید کرد که روند انتقال نفت در تنگه هرمز را مختل می‌کند و اکنون در جهت عملی کردن آن تهدید، تلاش می کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG