لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۱

رویترز: گروه ۱+۵ بر سر بازگرداندن احتمالی تحریم های ایران توافق کردند


آرشیو
آرشیو

خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات های غربی آگاه از مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ گزارش داد شش قدرت جهانی طرف گفتگوهای هسته ای با ایران، بر سر اعمال دوباره تحریم ها در صورت نقض احتمالی تعهدات ایران به توافق رسیده اند.

یک دیپلمات غربی به این خبرگزاری گفته است روسیه و چین که پیشتر مخالفت خود را با اعمال دوباره و خودکار تحریم های سازمان ملل متحد علیه ایران در صورت نقض توافق هسته ای احتمالی از سوی این کشور اعلام کرده اند، اکنون با بازگشت تحریم ها علیه ایران بدون نیاز به قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد موافقت کرده اند.

دیپلمات های غربی به رویترز گفته اند اکنون باید منتظر واکنش طرف ایرانی به توافق قدرت های جهانی باشیم.

در همین حال، جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران از ادامه اختلاف ها در ابعاد فنی و سیاسی مذاکرات هسته ای خبر داده است.

خبرگزاری ایسنا به نقل از آقای ظریف می گوید اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای تصمیم گرفته اند هفته های آینده را به شدت کار کنند تا به گفته او ببینند امکان رسیدن به توافق وجود خواهد داشت یا نه.

آقای ظریف همچنین گفته است در نشست های متعدد تلاش خواهد شد تا این اختلافات به حداقل برسد و در جلسه آینده وزرا بررسی شود. قرار است پنجشنبه آینده، نشست بعدی مذاکرات هسته ای ،در سطح معاونان و کارشناسان در وین برگزار شود.

ایران روز شنبه تاکید کرد که به بازرسان اتمی بین المللی اجازه نمی دهد که از مراکز نظامی این کشور بازدید کنند.

این تاکید در حالی صورت گرفت که جان کری، وزیر خارجه آمریکا و جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران برای رسیدن به توافق جامع اتمی، در ژنو گفتگو می کردند.

عباس عراقچی، معاون وزیر امورخارجه ایران گفت اجازه دادن به بازرسان سازمان ملل متحد برای بازدید از مراکز نظامی ایران و مصاحبه با دانشمندان ایرانی، در مذاکرات اتمی جایی ندارد.

پیشتر آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران گفته بود با چنین مواردی مخالف است.​ بازدید از این مراکز یکی از درخواست های اساسی کشورهای غربی است که به اهداف برنامه اتمی ایران مشکوک هستند. ایران می گوید برنامه اتمی اش صلح آمیز است.

لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه روز چهارشنبه گفته بود پاریس از توافق هسته‌ای با ایران حمایت نخواهد کرد، مگر آن که امکان بازرسی از همه تاسیسات مورد نظر در ایران، از جمله تاسیسات نظامی، در آن در نظر گرفته شود.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران اعلام کرد طرف‌های مذاکرات هسته‌ای با ایران، خواستار مصاحبه با ۲۳ تن شده‌اند و او اولین شخصی است که آمریکا در لیست درخواستی اش خواهان مذاکره با آنان است.

آقای شمخانی با شرکت در یک برنامه زنده تلویزیونی از شبکه اول تلویزیون دولتی ایران این مطلب را اعلام کرد و گفت مذاکره کنندگان ایران با این درخواست مخالفت کرده اند.

یک ماه تا ضرب الاجل تعیین شده برای رسیدن به توافق جامع اتمی میان ایران و شش قدرت جهانی باقی مانده است.

جان کری و جواد ظریف روز شنبه به مدت ۶ ساعت گفتگو کردند. یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مذاکرات دو طرف را جامع و کامل و در مورد همه موارد توصیف کرد.

جواد ظریف روز شنبه پیش از آغاز مذاکرات گفت که سعی خواهد شد طرفین تا ضرب الاجل تعیین شده به توافق برسند.

XS
SM
MD
LG