لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۳

نیویورک تایمز: افزایش ذخیره اورانیوم ایران، مذاکرات را پیچیده کرده است


روزنامه نیویورک تایمز نوشت که افزایش ذخیره اورانیوم غنی‌شده ایران، مذاکرات هسته‌ای جاری بین ایران و کشورهای ۱+۵ را پیچیده کرده است.

در مقاله این روزنامه آمده است که یک ماه مانده به پایان مهلت مذاکرات اتمی ایران با جامعه جهانی برای دستیابی به توافق نهایی هسته‌ای، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش داده‌اند که میزان ذخیره اورانیوم ۵ درصد غنی شده ایران، طی ۱۸ ماه اجرای توافق موقت اتمی، حدود ۲۰ درصد افزایش یافته است، این در حالی است که باید این فعالیت تهران در این دوره تعلیق می‌شد.

مقاله نیویورک تایمز در ادامه آورده است که کارشناسان دو احتمال در این زمینه دارند، اولا که تهران در فرآیند تبدیل اورانیوم ۵ درصدی به لوله‌های سوخت نیروگاهی به مشکل فنی خورده است و دیگر اینکه ایران با افزایش ذخیره اورانیوم ۵ درصدی خود به دنبال افزایش قدرت چانی زنی در مذاکرات است.

اما در همین گزارش بازرسان آژانس آمده که نه تنها ایران به سوی تسلیحات اتمی نرفته است، بلکه تهران تمامی فعالیت‌هایی را که شائبه دستیابی به تسلیحات داشته، متوقف کرده است.

به نوشته این مقاله، ایران باید ظرف چند ماه اولیه پس از دستیابی به توافق نهایی، حدود ۹ تن اورانیوم ۵ درصد غنی شده خود را به حدود ۳۰۰ کیلوگرم برسانند.

یکی از راه‌های پیشنهادی خروج اورانیوم‌ها از ایران است؛ گزینه‌ای که تهران تاکنون آن را رد کرده است. این یکی از مسائلی است که به نوشته این مقاله هنوز در مذاکرات درباره آن به نتیجه‌ای نرسیده‌اند.

XS
SM
MD
LG