لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۰

وزیر دفاع اسرائیل: توافق بدی در حال شکل‌گیری است


وزیر دفاع اسرائیل: یک توافق بد در حال شکل گیری است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:38 0:00

همزمان با مذاکرات فشرده در وین برای نهایی کردن توافق هسته‌ای بین ایران و کشورهای ۱+۵ ، وزیر دفاع اسرائیل توافق در حال شکل‌گیری را یک توافق بد خواند.

وزیر دفاع اسرائیل روز دوشنبه ۲۲ تیر گفت: «در صورت دستیابی به توافق جامع هسته‌ای با ایران، اسرائیل ناگزیر خواهد بود برای دفاع از خود، به تنهایی وارد عمل شود.»

موشه یعلون اضافه کرد: «به گمان اسرائیل، یک توافق بد هسته‌ای با ایران در حال شکل گیری است، توافقی که نه یک رآکتور ایران را خواهد بست و نه یک سانتریفیوژ از سانتریفیوژهای ایران کم خواهد کرد.»

اسرائیل از سرسخت‌ترین منتقدان مذاکرات هسته‌ای با ایران است. مقام‌های اسرائیلی می‌گویند که قدرت‌های جهان در ازای امتیازات برگشت‌ناپذیری که به ایران می‌دهند، چیز زیادی دریافت نمی‌کنند.

مئیر جاودانفر، کارشناس خاورمیانه از تل آویو به بخش فارسی صدای آمریکا گفت که مواضع دولت اسرائیل و آقای موشه یعلون درباره مذاکرات هسته ای را باید بیشتر از زاویه سیاسی دید.

به گفته آقای جاودانفر، پنهان کاری پیشین حکومت ایران در مسائل هسته ای موجب شده که اسرائیلی ها به مذاکرات هسته ای به دیده تردید نگاه کنند اما مشکل اینجاست که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل از این موضوع برای ضربه زدن به آقای اوباما و منزوی کردن او در فضای سیاسی آمریکا استفاده میکند.

نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه در جلسه هفتگی کابینه اسرائیل بار دیگر از توافق در حال شکل گیری بین ایران و گروه ۱+۵ انتقاد کرد و آن را برای امنیت منطقه و صلح جهانی خطرناک خواند.

بنیامین نتانیاهو با اشاره به راهپیمایی روز قدس در ایران گفت: «روحانی، رئیس جمهوری ایران ، راهپیمایی تنفر در خیابان‌های ایران راه می‌اندازد، که در آن پرچم‌های آمریکا و اسرائیل سوزانده می‌شوند و هزاران نفر شعار مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل سر می‌دهند. همه اینها زمانی رخ می‌دهد که در وین، روند اعطای امتیازات به ایران جریان دارد.»

انتقادات مقامات اسرائیل در حالیست که مذاکره کنندگان هسته‌ای می‌گویند که به یک توافق جامع که بتواند در ازای رفع تحریم ها، برنامه هسته ای ایران را محدود کند و شرایط بازرسی های فشرده تر از تاسیسات هسته‌ای ایران را فراهم کند، بسیار نزدیک شده‌اند.

XS
SM
MD
LG