لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۳

یادداشتی در وبسایت خبری-تحلیلی اکسیوس از بهنام بن طالب لو


یادداشتی در وبسایت خبری-تحلیلی اکسیوس از بهنام بن طالب لو، کارشناس بنیاد دفاع از دموکراسی ها در واشنگتن

ایران به همراه اتحادیه اروپا، چین و روسیه می خواهند با حفظ برجام سوء ظن حول و حوش برنامه هسته‌ای ایران را رفع کرده و جمهوری اسلامی را در مسیر بازگشت به اقتصاد جهانی قرار دهد. اما شرکت های بزرگ شامل موسسات بخش انرژی، کشتیرانی و تولیدی پیشاپیش از فعالیت هایشان در ایران کاسته و در غیاب یک مجوز به سرمایه گذاری هایشان پایان می دهند.

ایران برای توقف روند خروج شرکت ها و موسسات بزرگ اروپایی و پایان یافتن سرمایه گذاری هایشان با تهدید به توسعه ظرفیت غنی سازی اورانیوم اش می کوشد فضای ترسی حاکم کند تا سیاستمداران اروپایی، بانک ها و شرکت ها مشوق های کافی برای ماندن ایران در برجام ارائه بدهند. با این وجود، معلوم نیست تلاش های اولیه اروپا چقدر نتیجه بخش بوده است.

ایران احتمالا پیش از هر اقدام شدیدی منتظر سر رسیدن ضرب الاجل ۹۰ روزه و ۱۸۰ روزه آمریکا خواهد ماند. ایالات متحده خود را برای اعمال دوباره تحریم های هسته ای علیه ایران آماده می کند و احتمالا ضمن تهدید به تحریم های ثانویه به افزودن کشورهای درگیر یا حامی فعالیت های بدخواهانه ایران به فهرست تحریمی ها ادامه می دهد.

تمایل فراوان و آشکار ایران به گسترش ظرفیت هسته ای اش راه و روش رژیم در واکنش به خروج دیپلماتیک و اقتصادی است. گونه ای تنش تدریجی راهی است که ایران در صورت سقوط برجام در پیش خواهد گرفت.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG