لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۷

سه عضو کنگره آمریکا خواستار لغو معافیت‌های هسته‌ای ایران و بازگشت تحریم های سازمان ملل شدند


سه عضو جمهوریخواه سرشناس کنگره آمریکا در واکنش به گام تازه ایران در کاهش تعهدات خود به توافق هسته‌ای، با صدور بیانیه ای از دولت پرزیدنت ترامپ خواستار لغو کامل معافیت‌های هسته‌ای ایران و تلاش برای وضع تحریم‌های بین المللی شدند.

سناتور لیندزی گراهام، سناتور تد کروز هر دو از اعضای سنای آمریکا و الیزابت چنی، عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان، عصر سه‌شنبه ۱۴ آبان به وقت واشنگتن در بیانیه مشترکی اعلام کردند که گام جدید جمهوری اسلامی در کاهش تعهدات به برجام و تزریق گاز به تاسیسات فردو این موضوع را تایید می‌کند که ایران از معافیت‌های بخش صلح آمیز هسته‌ای خود، که دولت پرزیدنت ترامپ نیز آن را ادامه می دهد، بهره برداری می‌کند تا زمان بخرد و تاسیسات هسته‌ای خود را پیش از علنی کردن اقدامات غیرقانونی خود، تجهیز کند.

این سه عضو کنگره در بیانیه خود از پرزیدنت ترامپ خواسته اند که هر چه زودتر دو اقدام را در مورد برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی و پایان برجام برای همیشه، انجام دهد؛ نخست اینکه معافیت‌های بخش صلح آمیز برنامه هسته ای ایران را لغو کند. دوم اینکه به دیپلمات‌های آمریکا دستور دهد از سازمان ملل بخواهند برای بازگرداندن تحریم‌های ایران اقدام کند.

این سه عضو کنگره در پایان بیانیه خود نوشته‌اند: «ما قصد داریم با همکاران خود در کنگره برای لغو معافیت های بخش صلح آمیز برنامه هسته ای ایران و کار کنیم و ایران را وادار به پاسخگویی کنیم.»

این بیانیه واکنشی به سخنان حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، است که طی آن از گام چهارم کاهش تعهدات ایران به برجام، یعنی تزریق گاز اورانیوم به سانتریفیوژهای تاسیسات اتمی فردو در نزدیکی قم، خبر داد. یک روز قبل از آن هم رئیس سازمان انرژی اتمی ایران از زنجیره ۳۰ تایی سانتریفیوژهای پیشرفته آی‌آر۶ در تاسیسات نطنز «به صورت نمادین» رونمایی کرد. اقدامی که به نوشته فاکس نیوز، می‌تواند زمان رسیدن جمهوری اسلامی را به بمب هسته‌ای به کمتر از یکسال برساند.

اعلام گام تازه ایران برای کاهش تعهدات خود به برجام با واکنش منفی اتحادیه اروپا، فرانسه و بریتانیا مواجه شد و نخست وزیر اسرائیل نیز آن را تلاش برای دستیابی به بمب هسته ای دانست.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG