لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۱

عضو مجلس نمایندگان آمریکا طرحی برای لغو معافیت‌های هسته‌ای ایران معرفی می‌کند


 الیزابت چنی از چهره های ارشد جمهوریخواه در مجلس نمایندگان.
الیزابت چنی از چهره های ارشد جمهوریخواه در مجلس نمایندگان.

یک نماینده جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا طرحی را پیشنهاد خواهد کرد که در صورت تصویب، مانع معافیت بخش صلح آمیز برنامه هسته‌ای ایران از تحریم آمریکا می‌شود.

به نوشته وبسایت نشریه هیل، الیزابت چنی روز دوشنبه ۱۳ آبان با اعلام این خبر گفت: «این معافیت‌های هسته‌ای به زیرساخت‌های غیرقانونی فعالیت‌های هسته‌ای ایران مشروعیت می‌بخشد و به پایداری توافق هسته‌ای فاجعه بار پرزیدنت اوباما کمک می‌کند.»

اشاره او به توافق هسته ای میان ایران و پنج قدرت جهانی است که در دوران ریاست جمهوری پرزیدنت اوباما با وجود مخالفت جمهوریخواهان شکل گرفت.

این نماینده جمهوریخواه کنگره آمریکا با اعلام حمایت از خروج آمریکا از توافق هسته ای با تصمیم پرزیدنت ترامپ و حمایت از کارزار فشار حداکثری بر ایران، گفت که طرح او برای لغو این استثناها، به زودی به کنگره معرفی می شود، تکمیل کننده خروج آمریکا از برجام و اطمینان از این است که توافق هسته‌ای با ایران به طور کامل لغو شده است.

همزمان، تد کروز سناتور جمهوریخواه اعلام کرد که او و لیندزی گراهام، سناتور کارولینای جنوبی، در حال کار روی لایحه‌ای برای حذف معافیت های هسته ای غیرنظامی ایران هستند.

این هفته وزارت خارجه آمریکا ضمن تمدید معافیت همکاری شرکت‌های خارجی در تاسیسات هسته‌ای ایران، از تصمیمات جدیدی برای تحریم بیشتر و اعمال محدودیت بر برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی خبر داد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که چنین تصمیمی به حفظ نظارت‌‌ها بر برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی کمک می‌کند و از خطر تولید سلاح هسته‌ای می‌کاهد


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG